| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Ubezpieczenie emerytalne

Ubezpieczenie emerytalne

Ubezpieczenie emerytalne – jest to rodzaj ubezpieczenia społecznego na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości (osiągnięcia wieku emerytalnego). Gwarantuje dochód osobom opłacającym składkę w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki.

Ubezpieczeni zostali podzieleni na 3 grupy ze względu na kryteria: sposób oszczędzania, przywileje emerytalne i sposób wyliczenia emerytury:

  • osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. będą mieć przyznawaną emeryturę na podstawie przepisów systemu emerytalnego wprowadzonego ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. zostały objęte nowym systemem emerytalnym – mają możliwość oszczędzania na emeryturę obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również w otwartych funduszach emerytalnych,
  • osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. zostały objęte całkowicie nowym systemem emerytalnym i obowiązkowo odprowadzają części składki na ubezpieczenie emerytalne w otwartych funduszach emerytalnych.

Jeżeli osoba jednocześnie oszczędza w tzw. otwartych funduszach emerytalnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje 1/3 składki (tj. 7,3 proc.) do wybranego OFE. W przypadku nieprzystąpienia przez ubezpieczonego do funduszu emerytalnego, cała składka na ubezpieczenie emerytalne przekazywana jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Składka wpłacana do OFE pochodzi w całości z części opłacanej przez pracownika.

Ubezpieczenie emerytalne może mieć charakter obowiązkowy oraz dobrowolny. Przykładowo obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są: pracownikami z wyłączeniem prokuratorów, osobami wykonującymi pracę nakładczą, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobami z nimi współpracującymi, osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Natomiast dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym mogą być objęte osoby, które: z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów, są obywatelami polskimi wykonującymi pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz są obywatelami polskim wykonującymi pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.

Decyzje o przyznaniu emerytury wydają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.

Przy ubezpieczeniach emerytalnych funkcjonuje jeszcze tzw. Indywidualne Konto Emerytalne, które umożliwia dodatkowe oszczędzanie na emeryturę bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego od dochodów kapitałowych. Można je założyć w funduszu inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym, zakładzie ubezpieczeń na życie, domu maklerskim lub banku prowadzącym działalność maklerską, banku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK