| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Ochotnicze hufce pracy (OHP)

Ochotnicze hufce pracy (OHP)

Ochotnicze hufce pracy (OHP) – to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra pracy. OHP wykonują zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży powyżej 15. roku życia i bezrobotnych do 25. roku życia, a także zadania w zakresie jej kształcenia i wychowania.

Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego przez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.

OHP zapewniają swoim uczestnikom warunki do kontynuowania kształcenia ogólnego i zawodowego, podwyższania kwalifikacji ogólnych i zawodowych lub przekwalifikowania.

Przygotowują programy profilaktyczne (zapobiegające wypadnięciu z systemu edukacji), wychowawcze i resocjalizacyjne dla młodzieży zagrożonej demoralizacją (głównie ze środowisk bezrobotnych), wchodzącej w konflikt z prawem, jak również realizują kompleksowe działania opiekuńczo-wychowawcze.

W zakresie prowadzonej działalności współpracują ze specjalistycznymi instytucjami i organizacjami ze środowiska lokalnego zajmującymi się problematyką młodzieży, np. z Policją, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, poradniami ds. uzależnień itd.

Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może odbywać się w formie nauki zawodu (przez uzyskanie przez młodocianego kwalifikacji robotnika lub czeladnika). Jest ono organizowane przede wszystkim u pracodawcy. Trwa co najmniej 24 miesiące, ale nie dłużej niż 36 miesięcy i kończy się egzaminem. Przyuczenie do wykonywania określonej pracy trwa najwyżej 22 miesiące i kończy się również egzaminem.

Ochotnicze Hufce Pracy świadczą również usługi rynku pracy, takie jak: pośrednictwo pracy, organizację szkoleń, poradnictwo zawodowe i informację zawodową.

Młodzież kształcąca się w OHP posiada status uczestnika OHP, co wiąże się z zapewnieniem uczestnikowi oraz jego rodzicom lub opiekunom pomocy w zakresie funkcji opiekuńczo-wychowawczej, tj. przydzieleniem pomocy przez objęcie każdego uczestnika opieką wychowawcy. Zadaniem opiekuna jest przede wszystkim kontrola postępów w nauce przez organizowanie zajęć dodatkowych, nadzorowanie warunków kształcenia, organizowanie pomocy psychologicznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK