| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Nagroda

Nagroda

Nagroda – świadczenie na rzecz pracownika, który przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatyw w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczynia się szczególnie do wykonywania zadań zakładu. Ma z reguły wymiar materialny.

Nagrodę należy odróżnić od wyróżnienia, które ma charakter emocjonalny (np. pochwała, dyplom). Katalog nagród i wyróżnień nie został uregulowany w przepisach prawa pracy. Jest on całkowicie zależny od pracodawcy, który może go określić we własnym zakresie.

Nagradzanie i wyróżnianie pracownika ma charakter uznaniowy. Przyznanie nagrody i wyróżnienia zależy od indywidualnej oceny pracodawcy, a podjęta w tym przedmiocie decyzja nie podlega kontroli sądu pracy. Przepisy jedynie określają pewne granice dobrowolności pracodawcy w zakresie warunków jej przyznawania. Pracodawca ma obowiązek stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników oraz wyników ich pracy zgodnie z zasadami równego traktowania.

Nagroda staje się świadczeniem należnym jedynie wtedy, gdy została już pracownikowi oficjalnie przyznana. Wówczas pracodawca ma obowiązek jej wypłaty w obiecanej wysokości, a pracownikowi służy roszczenie o uzyskanie nagrody lub wyróżnienia.

Nagrodę należy odróżnić od premii. Nie są to pojęcia tożsame. Podstawową różnicą jest przedmiotowa uznaniowość. Premia musi być pracownikowi wypłacona, jeśli wystąpią określone w przepisach okoliczności. Stanowi dodatkowy składnik wynagrodzenia wynikający z reguły z umowy o pracę.

Pracodawca zawiadamia pracownika o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia na piśmie. Odpis decyzji pracodawcy w tej sprawie składany jest do akt osobowych pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »