| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Nagroda

Nagroda

Nagroda – świadczenie na rzecz pracownika, który przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatyw w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczynia się szczególnie do wykonywania zadań zakładu. Ma z reguły wymiar materialny.

Nagrodę należy odróżnić od wyróżnienia, które ma charakter emocjonalny (np. pochwała, dyplom). Katalog nagród i wyróżnień nie został uregulowany w przepisach prawa pracy. Jest on całkowicie zależny od pracodawcy, który może go określić we własnym zakresie.

Nagradzanie i wyróżnianie pracownika ma charakter uznaniowy. Przyznanie nagrody i wyróżnienia zależy od indywidualnej oceny pracodawcy, a podjęta w tym przedmiocie decyzja nie podlega kontroli sądu pracy. Przepisy jedynie określają pewne granice dobrowolności pracodawcy w zakresie warunków jej przyznawania. Pracodawca ma obowiązek stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników oraz wyników ich pracy zgodnie z zasadami równego traktowania.

Nagroda staje się świadczeniem należnym jedynie wtedy, gdy została już pracownikowi oficjalnie przyznana. Wówczas pracodawca ma obowiązek jej wypłaty w obiecanej wysokości, a pracownikowi służy roszczenie o uzyskanie nagrody lub wyróżnienia.

Nagrodę należy odróżnić od premii. Nie są to pojęcia tożsame. Podstawową różnicą jest przedmiotowa uznaniowość. Premia musi być pracownikowi wypłacona, jeśli wystąpią określone w przepisach okoliczności. Stanowi dodatkowy składnik wynagrodzenia wynikający z reguły z umowy o pracę.

Pracodawca zawiadamia pracownika o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia na piśmie. Odpis decyzji pracodawcy w tej sprawie składany jest do akt osobowych pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »