| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Molestowanie

Molestowanie

Molestowanie – to zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności, poniżenie lub upokorzenie pracownika. Molestowanie stanowi przejaw dyskryminacji pracowników. Kodeks pracy wprowadza także pojęcie molestowania seksualnego (dyskryminowania ze względu na płeć), przez które rozumie każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Na zachowanie takie mogą się składać werbalne lub pozawerbalne elementy.

Z reguły zarzut molestowania stawiany jest osobom uprawnionym do kierowania ludźmi, z racji ich pozycji w hierarchii zakładu pracy. Jednak odpowiedzialność za akty molestowania może ponieść także pracownik zajmujący równorzędną pozycję do pozycji jego ofiary.

Zachowania, które można potraktować jako molestowanie, mogą przybierać różne formy, np. zniewagi i obelgi, propozycji o podłożu seksualnym, nieakceptowanego dotykania, a także gestów czy szantażu i domagania się korzyści seksualnych. Żaden dokument nie zawiera jednak szczegółowego wyliczenia tego typu zachowań, dlatego w przypadku zarzutu molestowania tak ważna jest dokładna analiza i ocena konkretnej sytuacji, a ostateczna decyzja o tym, czy miało ono miejsce, czy nie, należy do osoby molestowanej.

Molestowany pracownik może domagać się odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK