| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Komisja do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy

Komisja do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy

Komisja do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy – to organ doradczy i opiniodawczy pracodawcy w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Komisję do spraw bhp zobowiązany jest powołać pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników. Nie ma jednak przeszkód, aby taka komisja funkcjonowała w zakładzie pracy zatrudniającym mniej osób, niż określono to w Kodeksie pracy.

W skład komisji bhp wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy oraz pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a także przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy. Przedstawiciele pracowników są wybierani przez zakładowe organizacje związkowe, a jeżeli u pracodawcy takie organizacje nie działają – przez pracowników w trybie przyjętym w zakładzie pracy. Przepisy nie określają kryteriów, jakie powinni spełniać przedstawiciele pracowników – kandydaci na członków komisji.

Zadaniem komisji bhp jest dokonywanie przeglądu warunków pracy, okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy oraz współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bhp.

Posiedzenia komisji bhp odbywają się w godzinach pracy, nie rzadziej niż raz na kwartał. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w posiedzeniach komisji bhp pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Natomiast czas posiedzenia komisji, w którym uczestniczył pracownik w czasie dla niego wolnym od pracy, podlega wliczeniu do czasu pracy, w zamian za co pracownik powinien otrzymać w innym ustalonym terminie czas wolny od pracy. W przypadku niezrekompensowania tego czasu czasem wolnym od pracy, czas uczestnictwa w posiedzeniu komisji traktuje się jak pracę w godzinach nadliczbowych.

Komisja bhp w związku z wykonywaniem swoich zadań korzysta z ekspertyz lub opinii specjalistów spoza zakładu pracy w przypadkach uzgodnionych z pracodawcą i na jego koszt.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK