| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Kary porządkowe

Kary porządkowe

Po przyjęciu wyjaśnień pracownika pracodawca podejmuje decyzję w przedmiocie zastosowania kary. Nałożenie kary może nastąpić w dowolnej formie, jednakże w takiej, która nie będzie budziła wątpliwości (co jest istotne z punktu widzenia obowiązku wysłuchania pracownika).

O nałożonej karze pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika na piśmie, w którym wskazuje:

  • rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych (określenie zachowania pracownika naruszającego precyzyjnie określone obowiązki pracownicze, stanowiące przesłankę wymierzenia kary – to nie tylko określenie czynu, ale również stopnia winy, ciężaru czy stopnia naruszenia obowiązków pracowniczych),
  • datę dopuszczenia się przez pracownika naruszenia,
  • informację o prawie zgłoszenia sprzeciwu,
  • termin na wniesienie sprzeciwu.

Niezawiadomienie pracownika o zastosowaniu wobec niego kary porządkowej powoduje, że zamierzony skutek prawny w ogóle nie następuje.

Odpis zawiadomienia pracownika o zastosowanej karze porządkowej należy złożyć w aktach osobowych pracownika (§ 6 ust. 2 pkt 2 lit. g rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika – DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw (ze względów dowodowych powinien go złożyć na piśmie). Jest to termin prawa materialnego, który nie może być przywrócony ani przez pracodawcę, ani przez sąd pracy.

O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Pracownik nienależący do związku zawodowego nie będzie reprezentowany przez związek, jednak ten może bronić jego praw.

Pracodawca powinien wypowiedzieć się w terminie 14 dni od dnia wniesienia przez pracownika sprzeciwu w kwestii jego ewentualnego uwzględnienia bądź odrzucenia. Z naruszeniem tego terminu przepisy jednoznacznie wiążą skutek w postaci uwzględnienia sprzeciwu, jego nieodrzucenie bowiem w ciągu 14 dni od dnia wniesienia jest równoznaczne z przyjęciem sprzeciwu.

W przypadku odrzucenia sprzeciwu, pracownik może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.

Kodeks pracy przewiduje 3 przesłanki, które muszą być łącznie spełnione, aby pracownik mógł skutecznie wystąpić do sądu pracy:

  • został wyczerpany wewnątrzzakładowy tryb odwoławczy,
  • pracodawca odrzucił sprzeciw pracownika,
  • pracownik wniósł w terminie 14 dni pozew do właściwego sądu pracy.

W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary. Dopełniając tego obowiązku, powinien również usunąć z akt osobowych odpis zawiadomienia o ukaraniu.

W razie ponownego ukarania pracownika, zanim uprzednia kara zastała uznana za niebyłą lub przed upływem roku od ukarania – rok nienagannej pracy liczy się od ostatniego ukarania.

Pracodawca może również z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej uznać karę za niebyłą przed upływem terminu rocznego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK