| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy – to indywidualny rozkład czasu pracy poszczególnych pracowników lub grup pracowników w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Pojęcia tego nie należy mylić z terminem rozkład czasu pracy. Przez rozkład czasu pracy należy rozumieć określenie dni tygodnia, w których praca może być świadczona, jak również wskazanie godzin pracy, a co najmniej godziny planowanego przyjścia pracownika do pracy. Harmonogram określa z kolei rozkład czasu pracy ustalony dla danego pracownika. Charakteryzuje się większą konkretyzacją niż rozkład.

Co do zasady rozkładem i harmonogramem pracy obejmuje się wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Jeżeli pracodawca jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy, uregulowanie rozkładu czasu pracownika powinno być zawarte w regulaminie pracy. Następnie na jego podstawie tworzony jest harmonogram. Z reguły jest to jeden z obowiązków pracowników bezpośrednio nadzorujących proces wykonywania pracy i organizujących pracę w imieniu pracodawcy.

Wobec pracowników, w stosunku do których nie prowadzi się ewidencjonowania godzin pracy, nie będzie potrzeby uwzględniania w harmonogramach czasu pracy godzin jej rozpoczęcia. Uregulowanie to dotyczy pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej. Wobec tych pracowników harmonogram pracy może ograniczać się do wskazania dni, w których przewidywana jest praca.

Pracodawca, ustalając harmonogram (zwany też grafikiem), określa w nim dni i godziny pracy oraz dni wolne od pracy dla pracowników na poszczególne okresy rozliczeniowe zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Harmonogram czasu pracy nie powinien być swobodnie zmieniany w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany są dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli wynikają z określonych zakładowych źródeł prawa pracy lub przepisów Kodeksu pracy.

Sytuacje uzasadniające wprowadzenie zmian w harmonogramie mogą wynikać:

  • ze zdarzeń, których nie można było przewidzieć w momencie tworzenia harmonogramu, np. choroba pracownika lub jego długotrwała nieobecność,
  • z mocy prawa – w razie udzielania dni wolnych od pracy w zamian za pracę w niedzielę, święto (art. 15111 k.p.) lub w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 1513 k.p.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »