| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy – to indywidualny rozkład czasu pracy poszczególnych pracowników lub grup pracowników w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Pojęcia tego nie należy mylić z terminem rozkład czasu pracy. Przez rozkład czasu pracy należy rozumieć określenie dni tygodnia, w których praca może być świadczona, jak również wskazanie godzin pracy, a co najmniej godziny planowanego przyjścia pracownika do pracy. Harmonogram określa z kolei rozkład czasu pracy ustalony dla danego pracownika. Charakteryzuje się większą konkretyzacją niż rozkład.

Co do zasady rozkładem i harmonogramem pracy obejmuje się wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Jeżeli pracodawca jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy, uregulowanie rozkładu czasu pracownika powinno być zawarte w regulaminie pracy. Następnie na jego podstawie tworzony jest harmonogram. Z reguły jest to jeden z obowiązków pracowników bezpośrednio nadzorujących proces wykonywania pracy i organizujących pracę w imieniu pracodawcy.

Wobec pracowników, w stosunku do których nie prowadzi się ewidencjonowania godzin pracy, nie będzie potrzeby uwzględniania w harmonogramach czasu pracy godzin jej rozpoczęcia. Uregulowanie to dotyczy pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej. Wobec tych pracowników harmonogram pracy może ograniczać się do wskazania dni, w których przewidywana jest praca.

Pracodawca, ustalając harmonogram (zwany też grafikiem), określa w nim dni i godziny pracy oraz dni wolne od pracy dla pracowników na poszczególne okresy rozliczeniowe zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Harmonogram czasu pracy nie powinien być swobodnie zmieniany w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany są dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli wynikają z określonych zakładowych źródeł prawa pracy lub przepisów Kodeksu pracy.

Sytuacje uzasadniające wprowadzenie zmian w harmonogramie mogą wynikać:

  • ze zdarzeń, których nie można było przewidzieć w momencie tworzenia harmonogramu, np. choroba pracownika lub jego długotrwała nieobecność,
  • z mocy prawa – w razie udzielania dni wolnych od pracy w zamian za pracę w niedzielę, święto (art. 15111 k.p.) lub w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 1513 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK