| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy

Prawidłowe stworzenie harmonogramu czasu pracy pracownika wymaga ustalenia, jaki wymiar czasu pracy powinien on przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Harmonogram czasu pracy powinien wyznaczać pracę w granicach wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca przewiduje w harmonogramie dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, opłacanego stawką godzinową mniejszą liczbę godzin pracy niż przypadająca w danym okresie rozliczeniowym do przepracowania, zobowiązany jest wypłacić mu wynagrodzenie przestojowe za czas niedopracowany do pełnego etatu. Wynika to z założenia, że pracownik pozostaje w gotowości do pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, to przysługuje 60% wynagrodzenia.

Pracodawca, u którego obowiązuje system pracy zmianowej (która jest dopuszczalna w każdym systemie czasu pracy), tworząc harmonogram czasu pracy, musi pamiętać, żeby praca w kolejne dni nie spowodowała naruszenia doby pracowniczej (co w konsekwencji prowadzi do zatrudnienia w godzinach nadliczbowych).

Natomiast w przypadku prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, pracodawca który planuje pracę w te dni, w harmonogramie czasu pracy powinien zaplanować również dni wolne w zamian za pracę w niedzielę w terminie 6 dni przed lub 6 dni po pracującej niedzieli. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Zaznaczenie w harmonogramie czasu pracy, które dni są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a które są wolne w zamian za pracę w niedzielę, jest konieczne. Jest to spowodowane tym, że w przypadku powstania szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy praca może zostać polecona w te dni, a jest ona rekompensowana w różny sposób.

Patrz też: Indywidualny rozkład czasu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK