| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy

Prawidłowe stworzenie harmonogramu czasu pracy pracownika wymaga ustalenia, jaki wymiar czasu pracy powinien on przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Harmonogram czasu pracy powinien wyznaczać pracę w granicach wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca przewiduje w harmonogramie dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, opłacanego stawką godzinową mniejszą liczbę godzin pracy niż przypadająca w danym okresie rozliczeniowym do przepracowania, zobowiązany jest wypłacić mu wynagrodzenie przestojowe za czas niedopracowany do pełnego etatu. Wynika to z założenia, że pracownik pozostaje w gotowości do pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, to przysługuje 60% wynagrodzenia.

Pracodawca, u którego obowiązuje system pracy zmianowej (która jest dopuszczalna w każdym systemie czasu pracy), tworząc harmonogram czasu pracy, musi pamiętać, żeby praca w kolejne dni nie spowodowała naruszenia doby pracowniczej (co w konsekwencji prowadzi do zatrudnienia w godzinach nadliczbowych).

Natomiast w przypadku prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, pracodawca który planuje pracę w te dni, w harmonogramie czasu pracy powinien zaplanować również dni wolne w zamian za pracę w niedzielę w terminie 6 dni przed lub 6 dni po pracującej niedzieli. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Zaznaczenie w harmonogramie czasu pracy, które dni są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a które są wolne w zamian za pracę w niedzielę, jest konieczne. Jest to spowodowane tym, że w przypadku powstania szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy praca może zostać polecona w te dni, a jest ona rekompensowana w różny sposób.

Patrz też: Indywidualny rozkład czasu pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »