| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Wynagrodzenie i inne świadczenia > Warunki wynagradzania w państwowych jednostkach budżetowych art. 77 (3)

Warunki wynagradzania w państwowych jednostkach budżetowych art. 77 (3)

Wynagrodzenie pracowników jednostek sfery budżetowej określane jest inny sposób. Minister Pracy i Polityki Społecznej wydaje w tym celu rozporządzenie.

Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej co do zasady określają układy zbiorowe pracy. Jeśli pracownicy „budżetówki” nie są oni objęci układem zbiorowym warunki wypłaty wynagrodzenia w drodze rozporządzenia określa minister właściwy do spraw pracy na wniosek właściwego ministra.

Z dniem wejścia w życie układu zbiorowego pracy do pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej objętych tym układem nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia określającego warunki zatrudnienia pracowników sfery budżetowej.

Zobacz: Czym jest regulamin wynagrodzenia? art. 77 (2)

Rozporządzenie określające warunki zatrudnienia pracowników sfery budżetowej powinno w szczególności określać warunki ustalania i wypłacania:

  • wynagrodzenia zasadniczego pracowników,
  • innych, poza wynagrodzeniem zasadniczym, składników uzasadnionych zwłaszcza szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywanej pracy, kwalifikacjami zawodowymi pracowników, z tym że wysokość składnika wynagrodzenia, którego przyznanie uwarunkowane będzie długością przepracowanego okresu, o ile taki składnik zostanie określony, nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego,
  • innych świadczeń związanych z pracą, w tym takich, które mogą być uzależnione od okresów przepracowanych przez pracownika; w szczególności może to dotyczyć nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Podstawa prawna: Art. 77 3 Kodeksu pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »