| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy można wnosić o sprostowanie świadectwa pracy?

Kiedy można wnosić o sprostowanie świadectwa pracy?

Po zakończeniu stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli tego nie zrobi pracownik może wystąpić, o to do sądu.

Świadectwo pracy określa informacje na temat okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania umowy lub okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy a także informacje o wykorzystanym urlopie.

Błędne świadectwo

Jeżeli pracodawca wydaje błędne świadectwa pracy wtedy pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie go. Jeżeli pracodawca nie zmieni świadectwa pracy wtedy pracownik może wystosować do sądu pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Ma na to 7 dni.

Zobacz: Termin rozpoczęcia pracy (art.26)

Właściwość sądu

W sprawach o sprostowanie świadectwa pracy właściwy jest sąd rejonowy. Przy czym powód może skierować sprawę do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda, sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy, sądu właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu pracy.

Wpis

Pozew o sprostowanie świadectwa pracy jest zwolniony od opłat sądowych.

Strony

Stronami w sprawie o sprostowanie świadectwa pracy są pracownik (powód) i pracodawca (pozwany)

Żądanie

Powód wnosi o sprostowanie wydanego przez pozwanego świadectwa pracy po przez …………………..

Uzasadnienie

W uzasadnieniu pracownik podaje całokształt okoliczności związanych z nawiązaniem stosunku pracy i jego przebiegiem jak również z jego rozwiązaniem. Przedstawia To jest błędnie sformułowane w świadectwie pracy oraz co powinno być wpisane.

Zobacz serwis: Urlopy

Podpis

Pozew o sprostowanie świadectwa pracy powinien być opatrzony datą oraz miejscem sporządzenia. Musi również zawierać podpis powoda.

Wzór pozwu

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »