| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Jednym z konstytucyjnych praw jest prawo do tworzenia przez pracowników związków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek współdziałania ze związkami działającymi w jego zakładzie pracy.

Organizacja związkowa powinna zrzeszać co najmniej dziesięciu członków będących pracownikami.

Jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku.

Zobacz: Porozumienie o mniej korzystnych warunkach pracy (art.23 (1a))

W wielu stacjach w Kodeksie pracy przewidziano obowiązek współdziałania lub konsultacji pracodawcy ze związkami zawodowymi. Obowiązek konsultacji obejmuje decyzje dotyczące poszczególnych pracowników, jak i interesów grupowych pracowników.

Zakładowa organizacja związkowa powinna w ciągu pięciu dni przekazać pracodawcy, który się o to zwróci, informację dotyczącą pracowników członków organizacji lub pracowników, których organizacja reprezentuje. Niedotrzymanie terminu powoduje zwolnienie z obowiązku współdziałania w sprawach pracowników.

Zobacz serwis: Kadry

W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników. Jeśli u pracodawcy działa więcej niż jeden związek, przedstawiają one wspólnie uzgodnione stanowisko.

Podstawa prawna: Art. 23 2 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników.
W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników.

Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK