| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Jednym z konstytucyjnych praw jest prawo do tworzenia przez pracowników związków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek współdziałania ze związkami działającymi w jego zakładzie pracy.

Organizacja związkowa powinna zrzeszać co najmniej dziesięciu członków będących pracownikami.

Jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku.

Zobacz: Porozumienie o mniej korzystnych warunkach pracy (art.23 (1a))

W wielu stacjach w Kodeksie pracy przewidziano obowiązek współdziałania lub konsultacji pracodawcy ze związkami zawodowymi. Obowiązek konsultacji obejmuje decyzje dotyczące poszczególnych pracowników, jak i interesów grupowych pracowników.

Zakładowa organizacja związkowa powinna w ciągu pięciu dni przekazać pracodawcy, który się o to zwróci, informację dotyczącą pracowników członków organizacji lub pracowników, których organizacja reprezentuje. Niedotrzymanie terminu powoduje zwolnienie z obowiązku współdziałania w sprawach pracowników.

Zobacz serwis: Kadry

W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników. Jeśli u pracodawcy działa więcej niż jeden związek, przedstawiają one wspólnie uzgodnione stanowisko.

Podstawa prawna: Art. 23 2 Kodeksu pracy

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników.
W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »