| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))

Jednym z konstytucyjnych praw jest prawo do tworzenia przez pracowników związków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek współdziałania ze związkami działającymi w jego zakładzie pracy.

Organizacja związkowa powinna zrzeszać co najmniej dziesięciu członków będących pracownikami.

Jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku.

Zobacz: Porozumienie o mniej korzystnych warunkach pracy (art.23 (1a))

W wielu stacjach w Kodeksie pracy przewidziano obowiązek współdziałania lub konsultacji pracodawcy ze związkami zawodowymi. Obowiązek konsultacji obejmuje decyzje dotyczące poszczególnych pracowników, jak i interesów grupowych pracowników.

Zakładowa organizacja związkowa powinna w ciągu pięciu dni przekazać pracodawcy, który się o to zwróci, informację dotyczącą pracowników członków organizacji lub pracowników, których organizacja reprezentuje. Niedotrzymanie terminu powoduje zwolnienie z obowiązku współdziałania w sprawach pracowników.

Zobacz serwis: Kadry

W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników. Jeśli u pracodawcy działa więcej niż jeden związek, przedstawiają one wspólnie uzgodnione stanowisko.

Podstawa prawna: Art. 23 2 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników.
W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników w określonych sytuacjach pracodawca ma obowiązek współdziałania z organizacjami pracowników.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK