| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Termin rozpoczęcia pracy (art.26)

Termin rozpoczęcia pracy (art.26)

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Umowa o pracę stanowi podstawę do powstania stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawca. Na jej podstawie pracownik świadczy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy prace określonego rodzaju, w zamian otrzymując od pracodawcy wynagrodzenie.

W umowie o pracę powinien znaleźć się zapis, kiedy rozpoczyna się pomiędzy pracownikiem a pracodawca stosunek pracy. Zazwyczaj nawiązanie stosunku pracy następuje w tym samym dniu co zawarcie umowy o pracę, nie jest to jednak reguła.

Zobacz: Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony (art. 25 (1)

Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać. Nawiązanie stosunku pracy może nastąpić później niż data zawarcia umowy o pracę.

Do nawiązania stosunku pracy dochodzi co do zasady w dniu zawarcia umowy o pracę. Dniem tym jest dzień sporządzenia dokumentu określającego rodzaj umowy o pracę i jej warunki. W tym przypadku dzień zawarcia umowy o pracę jest pierwszym dniem, w którym pracownik jest obowiązany do stawienia się do pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Pracownik i pracodawca mogą określić inny dzień nawiązania stosunku pracy niż dzień zawarcia umowy. W tym przypadku dniem nawiązania stosunku pracy będzie dzień określony w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy.

Podstawa prawna: Art. 26 Kodeksu pracy

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać.
Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »