| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Termin rozpoczęcia pracy (art.26)

Termin rozpoczęcia pracy (art.26)

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Umowa o pracę stanowi podstawę do powstania stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawca. Na jej podstawie pracownik świadczy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy prace określonego rodzaju, w zamian otrzymując od pracodawcy wynagrodzenie.

W umowie o pracę powinien znaleźć się zapis, kiedy rozpoczyna się pomiędzy pracownikiem a pracodawca stosunek pracy. Zazwyczaj nawiązanie stosunku pracy następuje w tym samym dniu co zawarcie umowy o pracę, nie jest to jednak reguła.

Zobacz: Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony (art. 25 (1)

Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać. Nawiązanie stosunku pracy może nastąpić później niż data zawarcia umowy o pracę.

Do nawiązania stosunku pracy dochodzi co do zasady w dniu zawarcia umowy o pracę. Dniem tym jest dzień sporządzenia dokumentu określającego rodzaj umowy o pracę i jej warunki. W tym przypadku dzień zawarcia umowy o pracę jest pierwszym dniem, w którym pracownik jest obowiązany do stawienia się do pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Pracownik i pracodawca mogą określić inny dzień nawiązania stosunku pracy niż dzień zawarcia umowy. W tym przypadku dniem nawiązania stosunku pracy będzie dzień określony w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy.

Podstawa prawna: Art. 26 Kodeksu pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać.
Dzień zawarcia umowy o pracę, a dzień rozpoczęcia pracy, nie są pojęciami zamiennie stosowanymi. Nie muszą się ze sobą pokrywać.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »