| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)

Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na okres próbny.

Umowy terminowe zasadniczo rozwiązują się z upływem określonego w nich czasu lub wykonania pracy, bez konieczności składania oświadczeń przez pracownika lub pracodawcę. Również umowa o pracę na czas określony podlega ochronie przed jej wcześniejszym rozwiązaniem i powinna trwać do końca okresu, na jaki została zawarta. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątek, zgodnie z którym umowa o pracę na czas określony może być rozwiązana wskutek wcześniejszego jej wypowiedzenia. Aby rozwiązanie takiej umowy było dopuszczalne, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • wypowiedzenie może dotyczyć wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas dłuższy niż 6 miesięcy,
  • strony przewidzą możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

 Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Warto pamiętać, że kodeks pracy określił w tym wypadku czas minimalny dla umowy na czas określony, na jaki musi ona zostać zawarta, aby strony mogły ją za wypowiedzeniem rozwiązać, mianowicie 6 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli umowa będzie zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy, to strony w ogóle nie mają możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Ustanie ona dopiero z chwilą upływu okresu, na jaki została zawarta.

Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Należy także podkreślić, że uprawnienie do dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli już zostanie przewidziane w umowie, przysługuje obu stronom stosunku pracy, czyli tak samo pracownikowi jak i pracodawcy. Niemożliwe jest ograniczenie tego uprawnienia np. tylko do pracodawcy.

Podstawa prawna: art. 33 Kodeksu pracy

Aktualizacja: 19.09.2014

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS24
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem Infor.pl »