| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na zastępstwo.

Umowy terminowe zasadniczo rozwiązują się z upływem określonego w nich czasu lub wykonania pracy, bez konieczności składania oświadczeń przez pracownika lub pracodawcę. Wśród umów terminowych kodeks wyróżnia między innymi umowę na zastępstwo, która jest stosowana gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca ma w takiej sytuacji możliwość zatrudnienia innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Termin końcowy umowy na zastępstwo może być określony konkretną datą lub przez wskazanie okoliczności, której zaistnienie spowoduje rozwiązanie umowy. Kodeks przewidział także dla tej umowy stosowny okres wypowiedzenia. Pomimo iż w praktyce jest to umowa na czas określony, stosuje się do niej 3-dniowy, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Zobacz: Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)

Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tego rodzaju umów. Z reguły są one zawierane w sytuacji, kiedy istnieje konieczność zastąpienia pracownicy w ciąży. Pracodawca ma obowiązek umożliwić takiej kobiecie powrót do pracy we wskazanym przez nią terminie, jeżeli więc okres wypowiedzenia umów zawieranych na zastępstwo byłby długi, byłoby to dla pracodawcy znacznie utrudnione.

 Wypowiedzenie umowy o pracę na zastępstwo powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.

Zobacz serwis: ZUS

Podstawa prawna: art. 33 (1) Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie umowy o pracę na zastępstwo powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.
Wypowiedzenie umowy o pracę na zastępstwo powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »