| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))

Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))

Tylko pracownik, który został powołany na stanowisko w wyniku konkursu, ma prawo rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą przy zachowaniu skróconego okresu wypowiedzenia.

Prawo do skrócenia okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy do powołania doszło w wyniku konkursu i gdy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Porównaj: Skracanie długości okresów wypowiedzenia

Oznacza to, że powołanie, które nie nastąpiło w wyniku konkursu, nie uprawnia do skrócenia okresu wypowiedzenia w podanym trybie. Nie ma też prawa żądania skrócenia okresu wypowiedzenia pracownik, który wprawdzie został powołany w wyniku konkursu, ale którego okres wypowiedzenia wynosił mniej niż 3 miesiące.

W takiej sytuacji pracownik może zwrócić się o rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy na zasadzie porozumienia stron. Akceptowanie takiego wniosku zależy jednak wyłącznie od woli pracodawcy.

Przeczytaj koniecznie: Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Pomimo, iż nie wynika to z literalnego brzmienia przepisu, to jednak miesiąc, do którego pracownik może skrócić obowiązujący go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, należy traktować jak okres minimalny, a nie okres sztywny. Oznacza to, że pracownik może na przykład rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy z zachowaniem dwu - zamiast trzymiesięcznego okresu.

Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany na stanowisko, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy, a nie tylko umowę o pracę. Może dotyczyć to także dotychczasowego stosunku pracy na podstawie powołania.

Rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy w tym trybie jest w skutkach prawnych równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy.
Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »