| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wynagrodzenie w przypadku przywrócenia do pracy (art. 57)

Wynagrodzenie w przypadku przywrócenia do pracy (art. 57)

Jeśli pracownik podjął pracę wskutek orzeczenia sądu przywracającego go do pracy, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Kodeks pracy wskazuje, że w wyniku przywrócenia do pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc.

Jeśli więc przykładowo, pracownik pozostawał bez pracy przez okres dłuższy niż 3 miesiące, to i tak dostanie wynagrodzenia za 3 miesiące, a w sytuacji gdy pozostawał bez pracy np. przez 3 tygodnie, dostanie wynagrodzenie za 1 miesiąc. Okres, za który wypłacono wynagrodzenie wlicza się pracownikowi do stażu pracy. Okres pozostawania bez pracy, za który nie zostało przyznane wynagrodzenie nie zostanie oznaczony w świadectwie pracy.

Przeczytaj także Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)

W drodze wyjątku, jeżeli umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem, o którym mowa w art. 39 kodeksu pracy (chodzi o pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku) albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego lub też z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.

Warunkiem uzyskania prawa do wspomnianego wynagrodzenia jest nie tylko orzeczenie sądu o przywróceniu pracownika do pracy, ale również fakt podjęcia tej pracy przez pracownika.

Polecamy serwis Umowy

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkiem uzyskania prawa do wynagrodzenia jest nie tylko orzeczenie sądu o przywróceniu pracownika do pracy, ale również fakt podjęcia tej pracy przez pracownika.
Warunkiem uzyskania prawa do wynagrodzenia jest nie tylko orzeczenie sądu o przywróceniu pracownika do pracy, ale również fakt podjęcia tej pracy przez pracownika.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK