| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wpływ organizacji związkowej na charakter telepracy w zakładzie pracy (art. 67(6))

Wpływ organizacji związkowej na charakter telepracy w zakładzie pracy (art. 67(6))

Warunki stosowania telepracy przez pracodawcę określa się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, a w przypadku gdy u pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu między pracodawcą a tymi organizacjami.

Podstawową barierą w stosowaniu telepracy jest rodzaj działalności prowadzonej przez pracodawcę lub też rodzaj prac, jakie wykonuje dany pracownik. Niektóre z nich nie nadają się bowiem do wykonywania w formie telepracy. Ponadto podstawowym warunkiem umożliwiającym wykonywanie w danym zakładzie pracy w formie telepracy jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy pracodawcą a przedstawicielem pracowników.

Zastosowanie w danym zakładzie telepracy wymaga osiągnięcia pomiędzy zakładową organizacją związkową, a jeśli u pracodawcy działa więcej niż jedna organizacja związkowych - ze wszystkimi organizacjami - porozumienia określającego zasady wykonywania telepracy.

Zapoznaj się z serwisem: Umowy

Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy działające u pracodawcy organizacje związkowe nie będą w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska pracodawca ma obowiązek uzgodnienia jego treści jedynie z organizacjami reprezentatywnymi. Reprezentatywną organizacją związkową jest organizacja, jednostka organizacyjna albo organizacja członkowska ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną jeśli zrzesza co najmniej 7 % pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub inna organizacja związkowa zatrudniająca co najmniej 10 % pracowników zatrudnionych u pracodawcy. Jeśli zaś żadna organizacja związkowa działająca w zakładzie nie spełnia powyższych wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja, która posiada najwięcej członków.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Termin, w którym porozumienie powinno zostać zawarte wynosi 30 dni od dnia, w którym pracodawca przedstawił propozycję porozumienia. W przypadku, jeśli w tym terminie nie dojdzie, z jakichkolwiek przyczyn, do zawarcia porozumienia - warunki prowadzenia telepracy określa samodzielnie pracodawca w regulaminie. Pracodawca tworząc regulamin ma obowiązek uwzględnić ustalenia, jakie udało się osiągnąć z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku prowadzonych negocjacji. Stosunkowo w najlepszej sytuacji jest pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe. Taki pracodawca powinien ustalić warunki wykonywania telepracy w regulaminie uzgodnionym z przedstawicielami pracowników, wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca tworząc regulamin ma obowiązek uwzględnić ustalenia, jakie udało się osiągnąć z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku prowadzonych negocjacji.
Pracodawca tworząc regulamin ma obowiązek uwzględnić ustalenia, jakie udało się osiągnąć z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku prowadzonych negocjacji.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK