| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Śmierć pracownika a stosunek pracy (art. 63 (1))

Śmierć pracownika a stosunek pracy (art. 63 (1))

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy - niezależnie od podstawy jego nawiązania - wygasa. Jest to konsekwencją obowiązku osobistego świadczenia pracy przez pracownika. Stosunek pracy wygasa z końcem dnia, w którym pracownik zmarł, nie zaś z chwilą - momentem jego śmierci.

W odróżnieniu od pozostałych sposobów zakończenia zatrudnienia, wygaśnięcie stosunku pracy na skutek śmierci pracownika następuje z mocy prawa i nie wymaga składania jakichkolwiek oświadczeń. Natomiast konieczne jest udokumentowanie śmierci pracownika. Dokumentem stwierdzającym śmierć pracownika jest akt zgonu. Co prawda przepisy prawa nie przyznają pracodawcy prawa do żądania okazania od osoby powiadamiającej o śmierci pracownika tego dokumentu jednak zwykle osoba ta przedstawia zupełny odpis aktu zgonu. Pracodawca, który nie otrzymał takiego odpisu może sam wystąpić o jego wydanie na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. prawo o aktach stanu cywilnego.

W związku ze śmiercią pracownika na pracodawcy ciąży obowiązek dokonania czynności, które łączą się zawsze z ustaniem stosunku pracy oraz czynności, które muszą zostać dokonane jedynie w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę spowodowanego śmiercią pracownika. Należy tutaj w szczególności wymienić obowiązek wystawienia świadectwa pracy.

Przeczytaj także: Śmierć pracodawcy a stosunek pracy (art. 63(2))

Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Zapoznaj się z serwisem Kodeks pracy

Na podstawie art. 93 kodeksu pracy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy.
Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK