| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Skierowanie pracownika do pracy w Polsce (art. 67(1))

Skierowanie pracownika do pracy w Polsce (art. 67(1))

Przepisy rozdziału IIa Kodeksu pracy weszły w życie z dniem 1 maja 2004 r., z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ich celem jest zapewnienie pracownikom kierowanym do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej warunków zatrudnienia nie mniej korzystnych niż te, które gwarantują przepisy kodeksu pracy oraz inne akty prawne z zakresu prawa pracy.

Treść rozdziału IIa Kodeksu pracy odpowiada dyrektywom europejskim o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy o określonym czasie trwania lub stosunku pracy czasowej oraz delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Bez względu na to, jakie prawo stosuje się do pracowników delegowanych, zapewnia się im określone warunki zatrudnienia, obowiązujące w państwie wykonywania pracy na podstawie ustaw, rozporządzeń, aktów administracyjnych, a także powszechnie obowiązujących układów zbiorowych pracy, jeżeli dotyczą one działalności wymienionej w załączniku do tej dyrektywy.

Przeczytaj również: Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)

Art. 67(1) obejmuje swoim zakresem podmiotowym określoną kategorię pracodawców i określoną kategorię pracowników. Pracodawcy, do których stosuje się przepisy rozdział IIa, mają siedzibę w innym niż Polska państwie będącym członkiem Unii Europejskiej. Krąg pracowników takiego pracodawcy, objętych ochroną w zakresie warunków zatrudnienia, wyznacza katalog celów, dla których zostają oni skierowani do pracy na terytorium Polski. Jest to katalog zamknięty i obejmuje skierowanie do pracy w związku:
1) z realizacją umowy zawartej z podmiotem zagranicznym, którym jest każdy pracodawca działający na terenie Polski,
2) ze skierowaniem do pracy w oddziale (filii) pracodawcy kierującego, mających siedziby na terenie Polski,
3) ze skierowaniem pracownika tymczasowego zatrudnionego u pracodawcy będącego agencją pracy tymczasowej, mającego siedzibę na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej, do pracy u pracodawcy-użytkownika na terenie Polski. Skierowanie następuje w wyniku umowy między pracodawcami.

Zapoznaj się z serwisem: Umowy

Przepisy rozdziału IIa Kodeksu pracy mają zastosowanie nie tylko do pracowników kierowanych do pracy na podstawie umowy na czas określony, ale również na podstawie umowy na czas nieokreślony.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawcy, do których stosuje się przepisy rozdział IIa, mają siedzibę w innym niż Polska państwie będącym członkiem Unii Europejskiej.
Pracodawcy, do których stosuje się przepisy rozdział IIa, mają siedzibę w innym niż Polska państwie będącym członkiem Unii Europejskiej.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK