| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (art. 55)

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (art. 55)

Nie tylko pracodawcy mogą wypowiadać umowy w trybie natychmiastowym. Również pracownicy, w przypadku naruszenia swoich praw, mają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i do odszkodowania.

Kodeks pracy dopuszcza dwie sytuacje, kiedy pracownik może wypowiedzieć umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia; pierwsza sytuacja związana jest z zaistnieniem szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, druga natomiast dotyczy przypadku, gdy pracodawca dopuścił się naruszenia jego podstawowych obowiązków w stosunku do pracownika.

Zapoznaj się z serwisem Urlopy

Do tego, aby pracownik miał możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w pierwszej ze wskazanych sytuacji konieczne jest łączne spełnienie dwóch następujących przesłanek:

  • zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej przez pracownika pracy na jego zdrowie oraz termin na przeniesienie do innej pracy, o czym pracodawca został poinformowany, a ponadto
  • pracodawca nie przeniósł pracownika w terminie wskazanym w tym orzeczeniu lekarskim do innej pracy, która byłaby odpowiednia biorąc pod uwagę stan zdrowia oraz kwalifikacje zawodowe pracownika.

Zobacz także:  Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie (art. 61(1))

Aby pracownik miał możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w drugiej ze wskazanych na wstępie sytuacji, konieczne jest zaistnienie naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, które to naruszenie zostało dokonane w sposób „ciężki” (np. rażące naruszenie godności pracownika, poważne zaniedbania co do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, niewypłacenie należnego wynagrodzenia). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK