| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Czym jest telepraca i kim jest telepracownik? (art. 67(5))

Czym jest telepraca i kim jest telepracownik? (art. 67(5))

Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Takie wykonywanie obowiązków służbowych będzie się nazywać telepracą.

Środki komunikacji elektronicznej, o których mowa w definicji telepracy, są określone w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z definicją, środki komunikacji elektronicznej to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną. System informatyczny, to zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego.

Polecamy: Zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67(8))

Nie ma chyba osoby, która nie korzystałaby z poczty elektronicznej. Jest to jednak z największych i najważniejszych usług internetowych, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, również z załącznikami takimi jak zdjęcia czy filmy. Poczta elektroniczna jest głównym narzędziem pracy telepracownika.

Telepracownikiem jest bowiem pracownik, który wykonuje pracę poza zakładem pracy i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, ze szczególnym wskazaniem na pocztę elektroniczną, mogą to być jednak również telekonferencje. W wyniku nawiązania stosunku pracy telepracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, natomiast pracodawca zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia.

Zapoznaj się z serwisem: Urlopy

Cechami odróżniającymi umowę o pracę zawartą z telepracownikiem od innych umów z innymi pracownikami są przede wszystkim miejsce świadczenia pracy oraz inna organizacja procesu pracy, w szczególności sposób przekazywania pracodawcy wyników pracy przez telepracownika.

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cechami odróżniającymi umowę o pracę zawartą z telepracownikiem od innych umów z innymi pracownikami są przede wszystkim miejsce świadczenia pracy oraz inna organizacja procesu pracy.
Cechami odróżniającymi umowę o pracę zawartą z telepracownikiem od innych umów z innymi pracownikami są przede wszystkim miejsce świadczenia pracy oraz inna organizacja procesu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »