| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Przywrócenie do pracy w wyniku orzeczenia sądu (art. 47)

Przywrócenie do pracy w wyniku orzeczenia sądu (art. 47)

Przywrócony do pracy prawomocnym orzeczeniem sądu pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy tylko pod warunkiem przystąpienia do niej.

Obowiązek pracodawcy wypłacenia zasądzonego wynagrodzenia jest uzależniony od przystąpienia przez pracownika do pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia lub zgłoszenia gotowości do pracy.

Wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy jest ograniczona do kwoty równej wynagrodzeniu za 2 miesiące, gdy okres wypowiedzenia był krótszy niż 3 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - za 1 miesiąc. Wynagrodzenie przysługuje w określonej przez art. 47 kwocie bez względu na rzeczywisty okres pozostawania bez pracy.

Zobacz: Rozstrzygnięcia sądu w przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę (art. 46)

Ograniczenie kwoty, jaka przysługuje za czas pozostawania bez pracy u pracodawcy, u którego - po przywróceniu do pracy - pracownik podjął w terminie 7 dni zatrudnienie lub zgłosił swoją gotowość do jego podjęcia, nie dotyczy osób, które z mocy kodeksu pracy lub z mocy przepisów szczególnych podlegają ochronie przed wypowiedzeniem. Są to przede wszystkim osoby w przedemerytalnym okresie ochronnym, kobiety w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego a także mężczyźni – ojcowie wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Tym osobom, jeżeli przystąpiły do pracy po przywróceniu, wynagrodzenie przysługuje za cały okres pozostawania bez pracy.

 Należne wynagrodzenie nie podlega zmniejszeniu o to, które pracownik otrzymał za pracę, jaką podjął u innego pracodawcy przed przywróceniem do pracy.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy powinno być obliczane na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Podstawa prawna: art. 47 Kodeksu pracy

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należne wynagrodzenie nie podlega zmniejszeniu o to, które pracownik otrzymał za pracę, jaką podjął u innego pracodawcy przed przywróceniem do pracy.
Należne wynagrodzenie nie podlega zmniejszeniu o to, które pracownik otrzymał za pracę, jaką podjął u innego pracodawcy przed przywróceniem do pracy.

Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »