| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Zmiana warunków pracy i płacy (art. 42)

Zmiana warunków pracy i płacy (art. 42)

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Wypowiedzenie wynikających z umowy warunków pracy i pracy, zmiana jej istotnych elementów, takich jak stanowisko, czas pracy, miejsce wykonywania pracy, rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia, jest instytucją prawa pracy służącą pracodawcy do realizacji jego potrzeb kadrowych czy organizacyjnych. Umożliwia dalsze zatrudnienie tego samego pracownika, ale na innych niż dotychczas warunkach, bez potrzeby definitywnego rozstania. Wypowiedzenie to jest konieczne tylko wtedy, gdy dotychczasowe warunki pracy lub płacy bądź pracy i płacy mają ulec pogorszeniu w stosunku do zagwarantowanych w umowie. Wypowiedzenie stanowi propozycję pracodawcy zmodyfikowania obowiązującej strony umowy.

Zobacz: Upadłość lub likwidacja zakładu pracy a wypowiadanie umów o pracę (art. 41(1))

Wypowiedzenie uważa się za dokonane wówczas, gdy pracownikowi zaproponowano nowe warunki na piśmie. Zaproponowanie nowych warunków stanowi istotę tego wypowiedzenia. Warunki te muszą być skonkretyzowane i precyzyjnie określone. Nie stanowi wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowe warunki poinformowanie pracownika, że ulegną one zmianie. Wypowiedzenie zmieniające warunki umowy, bez konkretnego wskazania proponowanych nowych warunków, będzie stanowiło naruszenie art. 42 § 2. Obowiązkiem pracodawcy jest także pouczenie pracownika, że przed upływem połowy okresu wypowiedzenia (okres ten jest analogiczny jak przy wypowiedzeniu definitywnym), powinien złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Brak pouczenia daje pracownikowi możliwość odmowy przyjęcia propozycji aż do upływu okresu wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

 Brak wyraźnego oświadczenia o odmowie zaproponowanych warunków oznacza, że pracownik warunki te przyjmuje. Wówczas po upływie okresu wypowiedzenia pracownik powinien podjąć pracę na nowych warunkach. Jeżeli natomiast pracownik odmówi podjęcia pracy na nowych warunkach, oznacza to, że z upływem pełnego okresu wypowiedzenia stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu.

 Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Podstawa prawna: art. 42 Kodeksu pracy

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brak wyraźnego oświadczenia o odmowie zaproponowanych warunków oznacza, że pracownik warunki te przyjmuje.
Brak wyraźnego oświadczenia o odmowie zaproponowanych warunków oznacza, że pracownik warunki te przyjmuje.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK