| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wyłączenie stosowania art. 39 Kodeksu pracy (art. 40)

Wyłączenie stosowania art. 39 Kodeksu pracy (art. 40)

Pewne grupy zawodowe, takie jak pracownicy zbliżający się do osiągnięcia wieku emerytalnego podlegają szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy. Czasem ta ochrona jest jednak wyłączona.

Na podstawie art. 39 Kodeksu, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Warto podkreślić, że 4-letni okres ochronny obowiązuje dopiero od 2004 roku, wcześniej wynosił on 2 lata.

Zobacz: Zakaz rozwiązania stosunku pracy ze względu na wiek (art. 39)

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

 Okres ochronny dotyczy tylko umów na czas nie określony. W przypadku umowy na czas określony wygasa ona z upływem terminu na jaki została zawarta.

 Okres ochronny nie dotyczy zwolnienia dyscyplinarnego.

Omawiany art. 40 Kodeksu stanowi natomiast, że ochrona przed zwolnieniem przewidziana w artykule poprzedzającym jest wyłączona, jeżeli pracownik uzyska prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli zatem pracownik uzyskał już prawo do takiej renty, to nawet jeżeli pozostaje w przedemerytalnym okresie ochronnym, pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z takim pracownikiem.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Nie ma przepisu prawnego, który zobowiązywałby pracodawcę do rozwiązania za wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownikiem po nabyciu przez niego prawa do emerytury. Fakt ten może być jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie, lecz decyzja należy do pracodawcy.

Podstawa prawna: art. 40 Kodeksu pracy

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »