| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > Czym jest komisja pojednawcza? (art.245)

Czym jest komisja pojednawcza? (art.245)

Komisja pojednawcza do polubownego rozpatrywania sporów może działać u każdego pracodawca. Pracodawca powinien dążyć do ugodowego załatwienia konfliktów wynikłych ze stosunku pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku powoływania komisji. Nie mniej jednak ugodowe zakończenie sporów ze stosunku pracy, jest dla niego mniej czasochłonne i mniej kosztowne. Dlatego powinno mu zależeć na powołaniu w swoim zakładzie pracy komisji. Komisja pojednawcza może zostać utworzona u każdego pracodawcy, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej czy liczby zatrudnianych pracowników.

Prawo do powoływania komisji posiada pracodawca. Powoływanie komisji uzgadnia z zakładową organizacją związkową. W przypadku, kiedy u pracodawcy pracy nie działa zakładowa organizacja związkowa, o powołaniu komisji rozstrzyga sam pracodawca. Musi jednak uzyskać od swoich pracowników pozytywną opinii. Opinia pracowników nie wymaga jakieś szczególnej formy. Oznacza to, że opinia pracowników w kwestii powołania komisji pojednawczej może być wyrażona w dowolnej formie przyjętej u danego pracodawcy. Najważniejsze jest, aby chęć powołania komisji spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony pracowników.

Zobacz: Jak działa komisja pojednawcza? (art. 244)

O zasadach, trybie powoływania komisji pojednawczej, czasie trwania jej kadencji oraz o liczbie członków komisji decyduje pracodawca oraz pracownicy.

W skład komisji pojednawczej nie mogą wchodzić:

  • osoba zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • główny księgowy,
  • radca prawny,
  • osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.

Wyłącznie tej grupy osób, spośród kandydatów do komisji pojednawczej nie powinno dziwić. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacje, w których podawano by w wątpliwość obiektywną ocenę danej sprawy i sposób rozstrzygnięcia sporu z uwzględnieniem interesów obu stron.

Sprawowanie obowiązków członka komisji pojednawczej jest funkcją społeczną. Członek komisji pojednawczej zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w pracach komisji.

Komisja pojednawcza wybiera ze swego grona przewodniczącego komisji oraz jego zastępców i ustala regulamin postępowania pojednawczego.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie i inne świadczenia

Regulamin komisji pojednawczej powinien określać uprawnienia i obowiązki członków komisji, tryb zwoływania posiedzeń komisji i procedurę prowadzonego postępowania oraz zasady zawierania ugody.

Podstawa prawna: Art. 245 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O zasadach, trybie powoływania komisji pojednawczej, czasie trwania jej kadencji oraz o liczbie członków komisji decyduje pracodawca oraz pracownicy.
O zasadach, trybie powoływania komisji pojednawczej, czasie trwania jej kadencji oraz o liczbie członków komisji decyduje pracodawca oraz pracownicy.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK