| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spory ze stosunku pracy

Nagana dla pracownika z wpisem do akt

Aktualizacja: 14.01.2016

Nagana pisemna udzielona pracownikowi przez pracodawcę nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe. Należy jednak pamiętać, że każdy pracodawca może stosować wobec swoich pracowników kary porządkowe za naruszenie porządku w pracy, których katalog określa art. 108 kodeksu pracy (dalej k.p.). »

Prawo pracownika do sądu (art. 242)

Aktualizacja: 02.10.2011

Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. »

Polubowne załatwianie sporów między pracownikiem i pracodawcą (art.243)

Aktualizacja: 02.10.2011

Zasadą, która powinna być przestrzegania, jest to że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy. »

Jak działa komisja pojednawcza? (art. 244)

Aktualizacja: 02.10.2011

W celu polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy mogą być powoływane komisje pojednawcze. »

Czym jest komisja pojednawcza? (art.245)

Aktualizacja: 02.10.2011

Komisja pojednawcza do polubownego rozpatrywania sporów może działać u każdego pracodawca. Pracodawca powinien dążyć do ugodowego załatwienia konfliktów wynikłych ze stosunku pracy. »

Kto nie może być członkiem komisji pojednawczej? (art. 246)

Aktualizacja: 02.10.2011

Komisja pojednawcza tworzona jest w celu ugodowego załatwiania sporów ze stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Kto nie może wchodzić w skład jej członków. »

Przewodniczący komisji pojednawczej (art.247)

Aktualizacja: 02.10.2011

Komisja pojednawcza powoływania jest w zakładach pracy w celu ugodowego rozwiązywania konfliktów ze stosunku pracy. Na jej czele stoi przewodniczący komisji. »

Wniosek pracownika do komisji pojednawczej (art.248)

Aktualizacja: 02.10.2011

Komisja pojednawcza rozwiązująca spory wynikające z stosunku pracy, wszczyna swoje postępowanie na wniosek pracownika. »

W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

Aktualizacja: 02.10.2011

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji. »

Zakończenie postępowania przed komisją pojednawczą (art.251)

Aktualizacja: 02.10.2011

Komisja pojednawcza rozstrzygająca spory ze stosunku pracy polubownie, powinna dążyć, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. »

Ugoda zawarta przed komisja pojednawczą (art.252)

Aktualizacja: 02.10.2011

Ugoda przed komisją pojednawczą powinna kończyć spór pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. »

Kiedy nie można zawrzeć ugody? (art. 253)

Aktualizacja: 02.10.2011

Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy ugoda jest niedopuszczalna. Mianowicie wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. »

Kiedy komisja pojednawcza przekaże sprawę do sądu? (art. 254)

Aktualizacja: 02.10.2011

Zwrócenie się do komisji pojednawczej o rozwiązanie sporu to pierwszy i podstawowy krok w dochodzeniu swoich roszczeń. Czasem jednak zawarcie ugody przed komisją staje się niemożliwe. »

Niewykonywanie ugody przez pracodawcę (art. 255)

Aktualizacja: 02.10.2011

Dość często spotykamy się z sytuacją, że pracodawca pomimo zawarcia ugody przed komisją pojednawczą, nie wykonuje jej. Co pracownik może zrobić w takiej sytuacji? »

Żądanie uznania ugody za bezskuteczną (art. 256)

Aktualizacja: 02.10.2011

Oprócz tego, że ugoda może być sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, może ona także naruszać interes pracownika. »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK