| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z artykułem 13 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Brak jest jednak w Kodeksie pracy definicji "godziwego wynagrodzenia", w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Pojęcie „godziwego wynagrodzenia” w świetle Kodeksu pracy

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest uregulowane w art. 13 k.p. prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Stosownie do art. 13 k.p. pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę, a warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W Kodeksie pracy brak jest jednak definicji „godziwego wynagrodzenia”, w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 sierpnia 2010 r., II PK 50/10 „godziwe wynagrodzenie za pracę to wynagrodzenie odpowiednie, właściwe, słuszne, rzetelne, uczciwe. Takie rozumienie godziwości wynagrodzenia odpowiada kryteriom ustalenia wysokości wynagrodzenia z art. 78 § 1 k.p”.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Należy wskazać, że ustawodawca nie przewidział bezpośrednich sankcji w przypadku uregulowania przez strony umowy o pracę wynagrodzenia w wysokości, która nie odpowiada art. 13 k.p. Natomiast, jeżeli wysokość wynagrodzenia jest poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę, powyższe postanowienie jest nieważne, a w jego miejsce mają zastosowanie przepisy o minimalnym wynagrodzeniu.

Art. 13 k.p. nie stanowi podstawy żądania podwyższenia wynagrodzenia za pracę. Wyjątkiem jest możliwość żądania jego wyrównania do poziomu minimalnego wynagrodzenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2006 r., I PK 230/05). Stosownie natomiast do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2006 r., III PK 22/06, poza przypadkiem naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, sąd pracy nie może ukształtować wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest ono wypłacane w wysokości mieszczącej się w granicach określonych w przepisach prawa pracy i umowie o pracę.

Autor: Izabela Kultys - aplikant radcowski, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Źródło: BCC

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »