| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Zasada uprzywilejowania kodeksu pracy (art. 18)

Zasada uprzywilejowania kodeksu pracy (art. 18)

Kodeks pracy, a także inne akty regulujące prawa i obowiązki pracownika są normami bezwzględnie obowiązującymi.

Jeżeli jakaś norma jest bezwzględnie obowiązująca oznacza to, że nie dopuszcza ona żadnych wyjątków na niekorzyść osoby uprzywilejowanej. W prawie pracy osobą uprzywilejowaną jest pracownik. Wyrażona w art. 18 zasada mówi, że postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Zasada ta dotyczy nie tylko umów o pracę, ale także stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie.

 Nakaz ten nie dotyczy postanowień mniej korzystnych dla pracodawcy.

Zobacz: Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17)

Postanowienia umów o pracę i aktów prawnych, na podstawie których powstaje stosunek pracy, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, stają się z mocy prawa nieważne, a na ich miejsce automatycznie wstępują odpowiednie przepisy prawa pracy. Umowa o pracę, w której zawarte zostały postanowienia mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy (dotyczy to także innych sposobów nawiązania stosunku pracy), nie staje się nieważna z mocy prawa. Zawarte w niej mniej korzystne dla pracownika postanowienia zastępują automatycznie, z mocy prawa, odpowiednie przepisy prawa pracy. Obejmuje ona też wszystkie postanowienia aktów prawnych, na podstawie których nawiązano stosunek pracy, jeżeli naruszają zakaz równego traktowania w zatrudnieniu. Postanowienia takie stają się z mocy prawa nieważne i zamiast nich muszą być zastosowane zasady równego traktowania.

Powstaje pytanie, kto i w jakim trybie stwierdza o istnieniu postanowienia umowy o pracę albo innego aktu kreującego stosunek pracy sprzecznego z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu? Przede wszystkim właściwym w tym zakresie jest państwowy inspektor pracy w wyniku postępowania kontrolnego przeprowadzonego z własnej inicjatywy, na wniosek związków zawodowych lub pracownika. Jeżeli w toku kontroli inspektor stwierdzi istnienie postanowienia wadliwego z punktu widzenia omawianej tu zasady, to jest on uprawniony do skierowania wystąpienia do pracodawcy o usunięcie stwierdzonych naruszeń, w tym przypadku o dokonanie odpowiednich zmian w akcie, na którego podstawie powstał stosunek pracy.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna: Art. 18 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o pracę, w której zawarte zostały postanowienia mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, nie staje się nieważna z mocy prawa.
Umowa o pracę, w której zawarte zostały postanowienia mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, nie staje się nieważna z mocy prawa.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK