| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy 2012

Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy 2012

Przedstawiamy najważniejsze zmiany kodeksu pracy w roku 2012. Sprawdź jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników.

Zaległy urlop wypoczynkowy

Od 1 stycznia obowiązuje nowy termin wykorzystania zaległego urlopu. Zgodnie ze starymi zasadami pracodawca musiał zaległy urlop udzielić do końca I kwartału. Obecnie termin ten przesunięty jest do 30 września. Pracownik nie może zrzec się prawdo urlopu.

Minimalne wynagrodzenie w roku 2012

Zmianie uległa również wysokość minimalnego wynagrodzenia. W roku 2011 minimalne wynagrodzenie wynosiło 1386 zł.  W roku 2012 minimalne wynagrodzenie wynosi 1500 zł.

Zobacz: Dni wolne od pracy w 2012 roku

Składki ZUS

Wysokość składek ZUS w danym roku uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a to w roku 2012 uległo podwyższeniu do 1500 zł. Składka na ubezpieczenie społeczne w 2011 r. wynosiła 123,24,w roku 2012 jej kwota przekroczy 133 zł. W 2012 r. zmieniły się składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą dłużej niż przez 24 miesiące. Wysokość składki zdrowotnej na 2012 rok to 254,55 zł.

Ustawa antykryzysowa

Od 1 stycznia przestaje obowiązywać ustawa antykryzysowa wprowadzona na czas minimalizowania ryzyka kryzysu ekonomicznego.

Urlopy

W 2012 r. został wydłużony dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop ojcowski.  Dodatkowy urlop macierzyński wynosi obecnie 4 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci, zaś urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Podstawa prawna: Art. 168¹² Kodeksu pracy oraz Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK