| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Przerwy w pracy dla kobiety karmiącej piersią (art. 187)

Przerwy w pracy dla kobiety karmiącej piersią (art. 187)

Kobieta, która karmi dziecko piersią, a pracuje na pełnym etacie, ma prawo do dwóch półgodzinnych lub - w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka - do dwóch czterdziestopięciominutowych przerw na karmienie.

Przerwy te są wliczane do czasu pracy. Gdy kobieta pracuje nie dłużej niż 4 godziny dziennie, przerwy na karmienie jej nie przysługują. Jeżeli zaś pracuje nie więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do jednej przerwy na karmienie, 30 lub 45 minutowej, w zależności od liczby karmionych dzieci.

Polecamy: Czym jest czas pracy pracownika

W praktyce kobiety sporadycznie korzystają z tego uprawnienia, ponieważ często mieszkają daleko od miejsca pracy, a przyzakładowe żłobki należą już do rzadkości. Przerwy te mogą być łączone na wniosek pracownicy. Mogą one być wykorzystane także w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę, a skrócony czas pracy odpowiada przysługującej jej przerwie na karmienie.

Prawo do przerwy na karmienie pracownica zachowuje dopóty, dopóki karmi dziecko piersią. Przepisy nie ograniczają bowiem okresu, przez który przysługuje przerwa na karmienie. Nie istnieją też szczególne wymagania co do tego, jak pracownica ma udowodnić fakt karmienia dziecka. Wystarczające powinno być samo oświadczenie pracownicy.

Polecamy: Prawo pracownika do przerwy w pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK