| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Podstawowe zasady udzielania urlopu macierzyńskiego (art. 183(1))

Podstawowe zasady udzielania urlopu macierzyńskiego (art. 183(1))

Kodeks pracy określa także sposób liczenia urlopu macierzyńskiego przy jego udzielaniu. Dotyczy tego omawiany przepis.

Kodeks pracy nie zawiera zasad liczenia dni w prawie pracy, gdyż na pierwszy rzut oka wydają się one oczywiste. W przypadku udzielania urlopu macierzyńskiego w przeszłości w doktrynie i orzecznictwie pojawiły się wątpliwości, jak liczyć tydzień. Czy jako pięć dni faktycznie pracujących, czy może jako cały 7 – dniowy tydzień. Ustawodawca postanowił uregulować tę kwestię i zgodnie z omawianym przepisem tydzień urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 7 dni.

Polecamy: Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców

Warto wiedzieć, że takie unormowanie nie wynika tak naprawdę z Kodeksu pracy, a jest jedynie pewnego rodzaju przejęciem terminologii z Kodeksu cywilnego. Zgodnie z Kodeksem pracy, w sprawach nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, tam też tydzień został określony na 7 dni, a ustawodawca postanowił zachować ogólną systematykę liczenia tego terminu.

Paragraf drugi omawianego przepisu stanowi, że jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

Jak wiadomo, skorzystanie przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego przed dniem porodu jest fakultatywne. Jeżeli nie skorzysta ona z tego prawa, termin urlopu liczy się od dnia porodu. Takie rozwiązanie uznać należy za swoistego rodzaju wyjątek od ogólnej zasady liczenia terminów, zgodnie z którą bieg wszelkich terminów rozpoczyna się od dnia następnego od zdarzenia, od którego zależy jego początek. W tym wypadku termin urlopu liczy się od dnia porodu, choć logika nakazywałaby, aby był to dzień następujący po porodzie.

Polecamy: Czy mogę skrócić urlop macierzyński?

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK