| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Pracownik odpowiada tylko za rzeczywistą szkodę (art. 115)

Pracownik odpowiada tylko za rzeczywistą szkodę (art. 115)

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Pracownik ponosi odpowiedzialność za rzeczywistą szkodę. Czyli tylko za straty poniesione przez pracodawcę za normalne następstwa działania lub zaniechania. Dokładnie pojęcie rzeczywistej straty nie zostało jednoznacznie zdefiniowane przez przepisy prawa pracy. Przyjmuje się, że rzeczywista szkoda oznacza uszczerbek poniesiony przez pracodawcę w mieniu, które do niego należało przed wyrządzeniem szkody.

Zobacz: Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy? (art. 114)

Szkoda to uszczerbek w składnikach majątkowych pracodawcy. Przejawia się w różnicy między aktualnym stanem majątkowym pracodawcy a tym, jaki posiadałby, gdyby nie doszło do wyrządzenia szkody.

Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez pracownika ustala się w wysokości poniesionej przez pracodawcę szkody. W przepisach kodeksu pracy wprowadzono górną granicę wysokości odszkodowania. Jest nią kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu jej wyrządzenia. W przypadku, jeśli strata jest mniejsza niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika, jej wysokość decyduje o rozmiarze odpowiedzialności pracownika. Natomiast, jeżeli szkoda przewyższa górną granicę, pracownik zapłaci wynagrodzenie w wysokości trzymiesięcznej pensji.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna: Art. 115 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK