| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Ugoda między pracownikiem a pracodawcą o naprawienie szkody (art. 121)

Ugoda między pracownikiem a pracodawcą o naprawienie szkody (art. 121)

Pracownik, który swoim zachowaniem wyrządził szkodę pracodawcy może zawrzeć z nim ugodę dotyczącą sposobu naprawienia uszczerbku.


Jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona. Uwzględnienia się przy tym wszystkie okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Przy uwzględnieniu okoliczności wysokość odszkodowania może być także obniżona przez sąd pracy. Dotyczy to również przypadku, gdy naprawienie szkody następuje na podstawie ugody sądowej.

Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej (art. 120)

Ugoda z pracownikami odpowiedzialnymi materialnie jest szansą na proste rozwiązanie sporów.

Ugoda o naprawienie szkód wyrządzonych przez bezprawne działanie pracownika powinna zawierać:

  • określenie stron, opis stanu faktycznego (podstawa odpowiedzialności pracownika, wysokość szkody w mieniu powierzonym),
  • wzajemne ustalenia i ustępstwa stron (obniżenie odszkodowania przez pracodawcę),
  • sposób zapłaty, w tym rozłożenie spłaty odszkodowania na raty,
  • zgodę pracownika na dobrowolną zapłatę odszkodowania w obniżonej wielkości oraz na potrącenie rat z wynagrodzenia za pracę, a także określenie sposobu i terminu dopłaty przez pracownika brakującej części raty na wypadek, gdy rata w całości nie zostanie pokryta wynagrodzeniem (netto),
  • skutek niewywiązania się z ugody przez pracownika, w tym określenie terminu wymagalności świadczenia i informację o możliwości nadania ugodzie klauzuli wykonalności przez sąd.

Zobacz serwis: ZUS

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Maksymalna wysokość odszkodowania nie może przekroczyć trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. W razie naprawienia szkody na podstawie ugody wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Dlatego warto spróbować porozumieć się z pracodawcą.

Podstawa prawna: Art. 121 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ugoda z pracownikami odpowiedzialnymi materialnie jest szansą na proste rozwiązanie sporów.
Ugoda z pracownikami odpowiedzialnymi materialnie jest szansą na proste rozwiązanie sporów.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK