| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika (art. 122)

Umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika (art. 122)

Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.


Pracownik może swoim bezprawnym zachowaniem doprowadzić do powstania szkody w mieniu pracodawcy. Bezprawnym działaniem będzie niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych powodujące uszczerbek. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Wysokość odszkodowania, jakie pracownik będzie zobowiązany zapłacić pracodawcy, zależy od tego czy pracownik dokonał bezprawnego działania umyślnie lub nieumyślnie. W razie umyślnego wyrządzenia szkody przez pracownika jego odpowiedzialność materialna jest znacznie surowsza.

Zobacz: Kiedy pracownik nie wywiązuje się z ugody o odszkodowanie? art. 121 (1)

O winie umyślnej możemy mówić, jeśli pracownik celowo doprowadza do powstania szkody lub przewidując możliwość jej powstania świadomie się na to godzi. Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy. Pracodawcę obciąża także obowiązek udowodnienia wysokości powstałej szkody.

W przypadku, gdy pracownik wyrządził swojemu pracodawcy szkodę umyślnie, jego odpowiedzialność obejmuje rzeczywiście poniesioną przez pracodawcę stratę oraz utracone przez pracodawcę korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody.

W razie wykazania pracownikowi winy umyślnej jego odpowiedzialność nie ogranicza się tylko do kwoty 3-miesięcznych zarobków, jak to jest przy winie nieumyślnej, lecz obejmuje obowiązek naprawienia szkody w pełnej jej wysokości.

Zobacz serwis: Kadry

Podstawa prawna: Art. 122 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy.
Ciężar dowodu, że szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK