REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Barbara Kania
prawnik w Kancelarii Adwokackiej Berger Legal, Bielsko-Biała
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową?

Pracownik w ostatnim miesiącu zaniedbał swoje obowiązki w kontaktach z klientami, narażając na szwank dobre imię mojej firmy. Postanowiłem więc ukarać go karą porządkową, ale od dwóch tygodni jest nieobecny z powodu choroby. Właśnie otrzymałem kolejne zwolnienie lekarskie na okres 4 miesięcy. Czy mimo jego nieobecności w pracy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

Autopromocja

Obowiązujące przepisy nie zabraniają ukarania pracownika karą porządkową w czasie jego nieobecności w pracy spowodowanej np. chorobą lub zaplanowanym wcześniej urlopem. Istnieją jednak warunki, które muszą być spełnione, aby zastosowana kara była skuteczna.

Kwestie podstawowe

Kodeks pracy (dalej: k.p.) przewiduje trzy rodzaje kar porządkowych, którymi pracodawca może dyscyplinować pracowników. Podwładni mogą zostać ukarani karą upomnienia i nagany, a w pewnych przypadkach również karą finansową. Przesłanki pozwalające na zastosowanie tych kar określa art. 108 k.p.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zgodnie jednak z art. 109 par. 1 i 2 k.p. kara nie może być zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po trzech miesiącach od dopuszczenia się tego naruszenia. Ponadto kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Zgodnie zaś z art. 109 par. 3 k.p., jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy nie może być on wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek wysłuchania

Powstaje wątpliwość, czy w przypadku nieobecności pracownika w pracy zachodzi możliwość jego ukarania, czy też nieobecność zatrudnionego całkowicie pozbawia pracodawcę prawa do wyciągnięcia wobec niego konsekwencji.

Jeżeli pracownik dopuścił się niesubordynacji, ale został przez pracodawcę wysłuchany przed zaistnieniem nieobecności, a w ocenie pracodawcy zachowanie pracownika powinno się spotkać z sankcją, kara porządkowa może być nałożona, nawet jeśli pracownik przebywa na urlopie lub zwolnieniu chorobowym. Istotne jest to, że zatrudniony został wysłuchany przez pracodawcę jeszcze w czasie, kiedy był obecny w pracy. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem wprost ochrony pracowników przed zastosowaniem kary porządkowej w razie ich nieobecności, tak jak ma to miejsce np. w przypadku zakazu wypowiedzenia umowy o pracę określonego w art. 41 k.p.

W celu nałożenia kary na wysłuchanego uprzednio pracownika konieczne jest zawiadomienie go w formie pisemnej, wskazanie rodzaju naruszenia obowiązków pracowniczych i daty dopuszczenia się przez podwładnego tego naruszenia oraz zawarcie informacji o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia powinien być złożony do akt osobowych pracownika.

Nałożenie kary porządkowej istotnie komplikuje się, w przypadku gdy pracodawca nie zdążył wysłuchać pracownika po dopuszczeniu się przez niego wykroczenia, a zatrudniony jest nieobecny w zakładzie pracy. Jak bowiem wynika z przywołanych przepisów, o ile termin dwóch tygodni przewidziany na ukaranie pracownika ulega na czas jego nieobecności zawieszeniu, o tyle termin trzech miesięcy ma charakter sztywny.

Zobacz serwis: Czas pracy

Sposoby działania

W przypadku gdy nieobecność pracownika będzie się przedłużać i zachodzi prawdopodobieństwo, że pracownik nie powróci do pracy przed upływem trzech miesięcy od naruszenia swoich obowiązków, jego wysłuchanie będzie utrudnione, ale nie jest jednak prawnie wykluczone. Kodeks pracy nie przewiduje żadnych wytycznych co do sposobu i miejsca przeprowadzenia wysłuchania. Przyjmuje się, że powinno ono nastąpić podczas bezpośredniej rozmowy z pracownikiem, ale możliwe jest również wysłuchanie przeprowadzone telefonicznie. Podwładny może także przedstawić swoje wyjaśnienia na piśmie lub całkowicie zrezygnować z ich złożenia. Również rezygnacja pracownika ze złożenia wyjaśnień daje pracodawcy zielone światło do nałożenia na niego sankcji przewidzianych w kodeksie pracy.

W przypadku nieobecności pracownika w zakładzie pracy zdeterminowany pracodawca może podjąć próbę skontaktowania się z podwładnym i jeżeli ten wyrazi zgodę na przeprowadzenie wysłuchania, nie ma przeszkód, by takie wysłuchanie przeprowadzić np. w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu z nim uzgodnionym. Istotna jest zatem zgoda zatrudnionego na przeprowadzenie wysłuchania pomimo jego nieobecności w zakładzie pracy. Nałożona wskutek takiego dobrowolnego wysłuchania kara będzie wobec pracownika skuteczna, nawet jeżeli przebywa on na zwolnieniu lekarskim.

Należy pamiętać, żeby przed odbyciem wysłuchania poinformować pracownika o jego celu. Pracodawca nie musi przeprowadzać wysłuchania osobiście, może upoważnić do tego innego pracownika. Dla celów dowodowych wysłuchanie podwładnego powinno nastąpić w obecności co najmniej dwóch osób. Rekomendowane jest również spisanie notatki służbowej z tej czynności, podpisanej przez wysłuchiwanego i wysłuchujących. Należy mieć na uwadze, że obowiązek wykazania, iż wysłuchanie zostało przeprowadzone, spoczywa na pracodawcy, stąd istotne jest prawidłowe dokonanie tej czynności oraz jej udokumentowanie.

W przypadku nieobecności pracownika pracodawca nie dysponuje jednak środkami prawnymi, którymi mógłby go zobligować do złożenia wyjaśnień. Jeśli zatem pracownik nie wyrazi zgody na wysłuchanie podczas swojej nieobecności w pracy i upłyną trzy miesiące od dopuszczenia się przez niego naruszenia obowiązków pracowniczych, pracodawca nie będzie mógł zastosować kary porządkowej.

Czy w takiej sytuacji pracodawca ma związane ręce, a zatrudniony całkowicie uniknie konsekwencji swojego czynu? Zdeterminowany pracodawca może ukarać pracownika również w inny sposób, bardziej dotkliwy dla niego w skutkach. Należy pamiętać, że środkiem dyscyplinującym może być również wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy i płacy. Obniżenie wynagrodzenia lub degradacja ze stanowiska mogą być dla pracownika bardziej odczuwalne niż upomnienie czy nagana. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy może stanowić zarówno samodzielną formę sankcji, jak i być zastosowane wraz z karą porządkową.

Podstawa prawna

Art. 108–110 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    REKLAMA

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    REKLAMA