| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Obow. pracodawcy i pracownika > W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?

W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?

Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie?

Czy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za spóźnianie się do pracy, które miało miejsce 5 miesięcy temu? 

Pracodawca w świetle art. 109 Kodeksu pracy nie może udzielić kary porządkowej po upływie 5 miesięcy od naruszenia obowiązków pracowniczych.

Art. 108 § 1 Kodeksu pracy stanowi, iż za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może udzielić kary upomnienia i nagany.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Spóźnienie się do pracy pracownika, niewątpliwie może być uznane przez pracodawcę za uchybienie obowiązków pracowniczych mieszczące się w pojęciu nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.

Oznacza, to iż istnieje podstawa do nałożenia kary porządkowej w takiej sytuacji. Jednakże postanowienia Kodeksu pracy, także w zakresie stosowania środków dyscyplinujących pracownika, zawierają ograniczenia w czasie możliwość zastosowania przez pracodawcę takich kar. Takim przepisem w zakresie odpowiedzialności porządkowej podwładnych jest art. 109 K.p. Przepis ten wyznacza dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie za przewinienie pracownika w sytuacjach określonych w art. 108 K.p.

Pracodawca nie może zastosować kary porządkowej po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Należy pamiętać, iż kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Jednakże jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

Powyższe oznacza, iż ustawodawca przewidział możliwość przedłużenia terminu 2 tygodniowego do udzielenia kary porządkowej w przypadkach wskazanych powyżej. Natomiast w żadnym przypadku nie ulega przedłużeniu termin trzech miesięcy od zdarzenia uzasadniającego zastosowanie kary. Jeśli przewinienie pracownika ma charakter ciągły termin ten zaczyna biec od ostatniego zdarzenia składającego się na ciągłość tego przewinienia.

Wobec powyższego pracodawca traci prawną możliwość zastosowania kary upomnienia lub nagany za spóźnienie się pracownika, które miało miejsce 5 miesięcy temu. Udzielona kara za takie zdarzenie będzie wadliwa i będzie podlegać uchyleniu przez Sąd pracy, o ile pracownik wyczerpie tryb odwoławczy przewidziany w Kodeksie pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?/ Fot. Fotolia
W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?/ Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »