| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Zatrudnianie młodocianych > Kiedy firma otrzyma refundację za zatrudnienie młodocianego?

Kiedy firma otrzyma refundację za zatrudnienie młodocianego?

Pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych pracowników może wystąpić z wnioskiem o refundację wypłacanych wynagrodzeń. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych może zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego. Wielkość refundacji nie może przekroczyć 60 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, jednak nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości. Taka osoba może być zatrudniona na umowę o pracę, jeżeli ukończyła co najmniej gimnazjum i posiada zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, że podjęcie pracy nie zagraża zdrowiu pracownika. Pracodawca zatrudniając młodocianego musi uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów ustawowych. Osobę młodocianą można zatrudnić w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich. W takiej sytuacji pracodawca może ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia młodocianego na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom.

Kto może ubiegać się o refundację?

Ubieganie się o refundację, czyli rodzaj pomocy publicznej przysługuje pracodawcom, którzy spełnili określone warunki na podstawie § 2 rozporządzenia:

  • pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy która spełnia warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie kodeksu pracy,
  • młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał odpowiedni egzamin.

Refundacja może obejmować  wynagrodzenia wypłacane młodocianemu pracownikowi lub opłacane od wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne do wysokości najniższych stawek obowiązujących w okresie refundacji. Dofinansowanie przyznawane jest pracodawcy po złożeniu stosownego wniosku o zawarcie umowy do centrum edukacji i pracy młodzieży, które jest właściwe ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego, bezpośrednio bądź za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracowników. We wniosku pracodawca powinien umieścić niezbędne informacje określone w § 3 rozporządzenia, m.in. dane dotyczące działalności czy wykaz zawodów lub zakres przyuczenia. Wniosek o refundację pracodawca składa w terminie 3 miesięcy od dnia zdania egzaminu przez młodocianego zgodnie z przepisami o przygotowaniu zawodowym młodocianych i ich wynagradzaniu.

Zobacz też: Kiedy wolno zatrudnić młodocianych? (art. 191)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »