| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Zatrudnianie młodocianych > Wstępne badania lekarskie młodocianego (art. 201)

Wstępne badania lekarskie młodocianego (art. 201)

Przyjmując pracownika młodocianego do pracy należy go skierować na badania lekarskie, które powinny być przeprowadzone w godzinach pracy. Za ten okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Uzależnienie zawarcia z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że praca, jaką zamierza podjąć, nie zagraża jego zdrowiu nie zwalnia go od obowiązku poddania się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim. Zasady przeprowadzania tych badań reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie zasad przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy. Na podstawie tego rozporządzenia wydawane jest zaświadczenie stwierdzające, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego.

Gdyby w czasie wykonywania pracy okazało się, że zagraża ona zdrowiu młodocianego i zostało to potwierdzone badaniami okresowymi lub kontrolnymi, pracodawca jest zobowiązany przesunąć młodocianego pracownika do innej pracy. W razie braku takiej możliwości należy rozwiązać z młodocianym umowę o pracę oraz wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Zobacz: Wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego przy pracach lekkich (art. 200(2))

Okres, za jaki zostało wypłacone odszkodowanie, wlicza się pracownikowi młodocianemu do okresu zatrudnienia, jeżeli w czasie, za który otrzymał odszkodowanie, pozostaje on bez zatrudnienia.

Pracodawca podejmuje środki niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników. Konieczność szczegółowego uwzględnienia zagrożeń, na jakie młodociani mogą być narażeni podczas pracy, jest także podyktowana brakiem ich doświadczenia i brakiem świadomości istniejących już lub potencjalnych zagrożeń oraz tym, że młodociani nie są jeszcze w pełni dojrzali. Oceny zagrożeń pracodawca musi dokonać zanim młodociany rozpocznie pracę. Taki sam obowiązek spoczywa na pracodawcy w razie istotnej zmiany dotychczasowych warunków pracy przez młodocianego. Omawiany przepis obliguje pracodawcę również do informowania ustawowych przedstawicieli młodocianych o istniejącym lub potencjalnym ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą, o zasadach ochrony przed tym ryzykiem, o środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie i inne świadczenia

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca podejmuje środki niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników.
Pracodawca podejmuje środki niezbędne do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »