REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenia woli w prawie pracy

Oświadczenia woli w prawie pracy/fot.Fotolia
Oświadczenia woli w prawie pracy/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Jedynie pracodawca może złożyć pracownikowi oświadczenie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Powoduje ono, w razie braku sprzeci­wu pracownika, zmianę warunków zatrudnienia na proponowane przez pracodawcę (po okresie wypo­wiedzenia). Jeśli natomiast pracownik nie zgodzi się na zaproponowane warunki, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia. Pracownicy powinni składać pracodawcy oświad­czenia o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień przysługujących rodzicom lub opieku­nom dziecka. Dotyczy to następujących uprawnień tych pracowników:

Autopromocja
  • prawa do 2 dni zwolnienia od pracy w przypadku wychowywania dziecka do 14 lat,
  • prawa do odmowy wykonywania pracy w godzi­nach nadliczbowych, porze nocnej, systemie przerywanego czasu pracy oraz delegowania poza stałe miejsce pracy pracownika wychowu­jącego dziecko do 4 lat,
  • niewyrażenia przez pracownika wychowującego dziecko do 4 lat zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę w systemie równoważnego czasu pracy, na pracę w weekendowym systemie czasu pracy i w systemie skróconego tygodnia pracy.

Oświadczenia pracowników powinny być przecho­wywane w części B ich akt osobowych.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Oświadczenia woli w podatkach dochodowych

W podatku dochodowym od osób fizycznych w formie sformalizowanej występują następujące oświadczenia:

  • PIT-2 Oświadczenie pracownika dla celów obli­czania miesięcznych zaliczek na podatek docho­dowy od osób fizycznych,
  • PIT-2A Oświadczenie dla celów obliczania mie­sięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-3 Oświadczenie osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na poda­tek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-2K Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

W podatku dochodowym od osób prawnych w formie sformalizowanej występuje druk CIT-5 Oświadczenie podatnika o przeznaczeniu docho­dów z dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przypadki składania oświadczeń są uregulowane w Ordynacji podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wnioskujący o wydanie interpretacji indywidu­alnej składa oświadczenie pod rygorem odpo­wiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowa­nia kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzyg­nięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbo­wej. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 o.p.).
  • W toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:

- nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymu­sowej,

- rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego; strona lub kontrolo­wany mogą odmówić złożenia oświadczenia; oświadczenie składa się pod rygorem odpo­wiedzialności karnej za fałszywe zeznania; odpowiedzialności karnej za fałszywe zezna­nia nie podlega niepodanie szacunkowej war­tości rzeczy lub praw majątkowych albo poda­nie wartości nieodpowiadającej rzeczywistej wartości ujawnionych rzeczy lub praw; organ podatkowy jest zobowiązany uprzedzić osobę wezwaną o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności kar­nej za fałszywe zeznania (art. 39 o.p.).

  • Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podat­kowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświad­czenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 180 § 2 o.p.).
  • Oświadczenie o rezygnacji z prawa uczestnicze­nia w czynnościach kontrolnych jest składane na piśmie. W razie odmowy złożenia oświadcze­nia kontrolujący dokonuje odpowiedniej adnota­cji i dołącza ją do protokołu (art. 285 § 2 o.p.).
  • Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że kontrolowany będący osobą fizyczną nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysoko­ści zobowiązania podatkowego, kontrolujący może zwrócić się do kontrolowanego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na określony dzień. Oświadczenie to jest składane pod rygo­rem odpowiedzialności karnej za fałszywe zezna­nia (art. 285a o.p.).

W ubezpieczeniach

Oświadczenie jest dokumentem podpisanym przez składającą je osobę. Może być składane zarów­no przez płatnika składek, jak i ubezpieczonego. Sformalizowany wzór tego dokumentu jest często stosowany przez ZUS. Do składania oświadczeń o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytal­nemu i rentowym lub odpowiednio ubezpieczeniu emerytalnemu są zobowiązane osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzają sprawo­wać opiekę nad dzieckiem do 3 lat. Dłużnicy skła­dek (płatnicy) mają obowiązek wyjawić na żądanie ZUS swoje nieruchomości lub prawa majątkowe w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Ubezpieczony może także raz na 4 lata złożyć oświadczenie o przekazywaniu do otwartego fundu­szu emerytalnego składki, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy systemowej. Natomiast ubezpieczony, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym lub zdecydował, że jego składki pozostaną na subkoncie w ZUS, ma obo­wiązek złożenia oświadczenia o stosunkach mająt­kowych istniejących między nim a jego współmał­żonkiem oraz wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Złożone przez ubezpieczonego lub płatnika oświadczenie może zostać wykorzystane przez ZUS jako jeden ze środ­ków dowodowych w postępowaniu administracyj­nym, np. przy wydawaniu decyzji ZUS.

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA