| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Inne > Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r.

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych zostały wprowadzone ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja jest próbą sprostania obecnym potrzebom służby wojskowej w warunkach w pełni profesjonalnych sił zbrojnych i wprowadza ponad 70 zmian w zakresie powoływania do zawodowej służby wojskowej, przebiegu tej służby, uprawnień i obowiązków służbowych żołnierzy zawodowych oraz ich uposażeń. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich.

Zmiany w mianowaniu żołnierzy

Stanowiska służbowe oficerów młodszych i szeregowych przypisano do dwóch stopni wojskowych, a podoficerów do trzech. Oficerowie młodsi mają możliwość zaszeregowania do wyższego stopnia wojskowego i do wyższej grupy uposażenia już po 3 latach służby. Dzięki temu mogą być mianowani na wyższy stopień bez konieczności zmiany stanowiska służbowego.

Ponadto wprowadzono możliwość przeniesienia żołnierza na niższe stanowisko etatowe w przypadku likwidacji stanowiska przez niego zajmowanego. Podobnie w sytuacji przeniesienia żołnierza do rezerwy. W związku z nowelizacją żołnierz ma możliwość powrotu z rezerwy także na niższe stanowisko i tylko za swoją zgodą.

Zobacz również: Zmiany w Karcie Nauczyciela w 2014 roku

Kodeksowe uprawnienia pracownicze żołnierzy

Dotychczasowe przepisy nakładały na dowódcę jednostki wojskowej obowiązek kierowania żołnierza zawodowego do komisji lekarskiej każdorazowo po 3 miesięcznej nieobecności. Obecnie z obowiązku tego zwolniono żołnierzy-kobiety ciężarne. Ponadto dla żołnierzy zawodowych przewidziano urlop ojcowski na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy. Otrzymali także prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeżeli zostali zwolnieni ze służby przed wejściem w życie nowelizacji.

Zmiany w emeryturach i rentach żołnierzy zawodowych

Byli żołnierze, którzy w związku ze służbą poza granicami państwa doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu mogą wystąpić do MON z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej. W związku z powyższym podstawą wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej należnej żołnierzowi będzie pełna kwota uposażenia należnego mu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, bez względu na fakt, czy w ostatnich miesiącach służby przebywał na urlopie wychowawczym lub pozostawał poza miejscem pełnienia służby.

Zniesienie kadencyjności, dodatki motywacyjne

Kolejną zmianą jest zniesienie kadencyjności u podoficerów i oficerów, a wprowadzenie dodatków motywacyjnych dla podoficerów.

Łagodniejsze skutki niezłożenia oświadczenia majątkowego

Ponadto złagodzono przepisy o niezłożeniu oświadczenia majątkowego przez żołnierzy. Przed nowelizacją żołnierz za niezłożenie oświadczenia był zwalniany automatycznie ze służby. Obecnie przełożony powinien wszcząć najpierw postępowanie dyscyplinarne.

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2014 roku.

Polecamy serwis: Stosunek pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r. / Fot. Fotolia
Nowe przywileje dla żołnierzy zawodowych od początku 2014 r. / Fot. Fotolia

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK