| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Dzień wolny za 3 maja

Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto ustawowo wolne od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia system ani wymiar czasu pracy. Jedno święto obniża wymiar czasu pracy zawsze o 8 godzin. Oznacza to, że nawet jeśli harmonogram czasu pracy przewiduje mniej lub więcej godzin pracy w danym dniu, pracownik będzie pracował 8 godzin krócej w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Taki mechanizm podyktowany jest charakterem dnia wolnego. Świąteczna sobota jest dniem wolnym z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Gdyby pracodawca nie udzielił dnia wolnego, na koniec okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) powstałyby nadgodziny i zostałby zaburzony schemat przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie przekroczenie przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy i brak rekompensaty powstałych godzin nadliczbowych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Grozi za nie kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Święta ustawowo wolne od pracy

Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Należą do nich:
● 1 stycznia – Nowy Rok,
● 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
● pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
● drugi dzień Wielkiej Nocy,
● 1 maja – Święto Państwowe,
● 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
● pierwszy dzień Zielonych Świątek,
● dzień Bożego Ciała,
● 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
● 1 listopada – Wszystkich Świętych,
● 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
● 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
● 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Forum Kadry

Dzień wolny za 1 listopada

W 2014 r., oprócz dnia 3 maja, święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę także w listopadzie. To uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada. Oznacza to, że w listopadzie pracodawca również odda pracownikowi dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę.

Polecamy także: Dodatkowy dzień za święto, które wypada w sobotę

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Pracodawca udziela pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło to święto. Dla przykładu w firmie, w której funkcjonuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowy dzień wolny należy wykorzystać do końca miesiąca. Co istotne, nie ma możliwości przeniesienia dnia wolnego na kolejny okres rozliczeniowy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie legalizuje decyzji pracodawcy.

Jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, narazi się na zarzut naruszenia 5-dniowego tygodnia pracy oraz będzie zmuszony zrekompensować pracownikowi powstałe nadgodziny.

Dzień wolny w różnych terminach

Prawo nie nakazuje pracodawcy, kiedy dokładnie ma oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Wskazuje jedynie termin końcowy, czyli koniec okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło wspomniane święto. Pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego wszystkim pracownikom w jednym czasie. Każdy pracownik może przebywać na wolnym w innym dniu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK