| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > System skróconego tygodnia pracy (art. 143)

System skróconego tygodnia pracy (art. 143)

Co do zasady każdego pracownika obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, przy założeniu że pracujemy 8 godzin dziennie.

Istotą systemu skróconego tygodnia pracy jest skrócenie tygodnia pracy pracownika poprzez świadczenie przez niego pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, jednak pod warunkiem odpowiedniego wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, w granicach do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Podstawą stosowania tego systemu jest skrócenie tygodnia pracy. Najłatwiej zauważyć, iż w tym systemie pracownik może świadczyć pracę przez 4 dni w tygodniu po 10 godzin, np. od poniedziałku do czwartku czy od wtorku do piątku.

Zobacz: Indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142)

Obliczając obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym należy pamiętać o treści art. 130 kodeksu pracy który stanowiący o maksymalnym obowiązującym pracownika wymiarze czasu pracy (40 godzin tygodniowo). Taka łączna regulacja stwarza po pierwsze pełne możliwości „budowania” elastycznych rozkładów czasu pracy i po drugie, zapewnia należytą kontrolę nad przestrzeganiem pozostałych przepisów o czasie pracy, w tym przepisów o dodatkowym wynagrodzeniu za pracę ponadwymiarową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Pewną wskazówką przy opracowywaniu harmonogramu pracy na dany miesiąc jest fakt, iż tydzień pracy ma być krótszy od pięciu dni, zaś w okresie rozliczeniowym (nie przekraczającym 1 miesiąca), pracownik nie może pracować więcej niż 12 godzin na dobę.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna: art. 143 Kodeksu pracy

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak funkcjonuje system skróconego tygodnia pracy?
Jak funkcjonuje system skróconego tygodnia pracy?

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »