| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Skrócenie czasu pracy poniżej normy (art. 145)

Skrócenie czasu pracy poniżej normy (art. 145)

Skrócenie czasu pracy poniżej normy dotyczy przede wszystkim pracy wykonywanej w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, której trwanie przez powszechnie obowiązujące normy czasu pracy kolidowałoby z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Praca wykonywana w takich warunkach, zależnie od nasilenia czynników szkodliwych, trwa krócej od powszechnie obowiązującej dobowej czy tygodniowej normy czasu pracy. Skrócenie czasu pracy w rozumieniu tego przepisu jest uzasadnione ochroną pracownika przed narażeniem na wynikające z rodzaju wykonywanej pracy czy też z warunków, w jakich jest ona świadczona, czynniki szkodliwe, a tym samym stanowi realizację jednej z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz: System pracy weekendowej (art. 144)

Skrócenie czasu pracy może polegać na:

  1. zmniejszeniu dobowego wymiaru czasu pracy równomiernie we wszystkie dni tygodnia,
  2. zróżnicowaniu wymiaru czasu pracy w poszczególne dni (doby), tak aby dało ono zmniejszenie tygodniowego wymiaru czasu pracy,
  3. wprowadzeniu dłuższych lub kilku przerw w czasie pracy wliczanych do czasu pracy.

Ustawodawca pozostawił decyzję o określeniu stanowisk, na których czas pracy ulega skróceniu na okres trwania warunków szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia - pracodawcy, który po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami ustala wykaz prac, które uzasadniają skrócenie czasu pracy. Ustawodawca odsyła w tym zakresie do zasad i trybu określonych w przepisach dotyczących konsultacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia konsultacji, a zwłaszcza, aby odbywały się w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Podstawa prawna: art. 145 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca pozostawił decyzję o określeniu stanowisk, na których czas pracy ulega skróceniu na okres trwania warunków szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia - pracodawcy.
Ustawodawca pozostawił decyzję o określeniu stanowisk, na których czas pracy ulega skróceniu na okres trwania warunków szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia - pracodawcy.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK