| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Czas wolny za nadgodziny (art. 151(2))

Czas wolny za nadgodziny (art. 151(2))

Co do zasady za nadgodziny pracownikowi należy się wynagrodzenie. Większość pracodawców woli jednak udzielać czasu wolnego w wymiarze nadgodzin. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez Kodeks pracy.

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracownik może zwrócić się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o udzielenie mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego i nie może to spowodować obniżenia temu pracownikowi wynagrodzenia.

Reasumując, udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić albo na wniosek pracownika, albo z inicjatywy pracodawcy. 

W pierwszym przypadku pracownik zwraca się na piśmie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe. Uwzględnienie takiego wniosku leży w swobodnej gestii pracodawcy. Jeżeli pracodawca uwzględni wniosek, to pracownik ma prawo do czasu wolnego w wymiarze równym wymiarowi przepracowanych godzin nadliczbowych. 

Polecamy: Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)

Druga możliwość rozliczenia pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym polega na tym, że pracodawca, bez wniosku pracownika, udziela mu czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Czas wolny jest wówczas o połowę wyższy od liczby przepracowanych godzin nadliczbowych (za 1 godzinę pracy nadliczbowej 1,5 godziny czasu wolnego.). Udzielenie czasu wolnego w wymiarze półtorakrotnym w stosunku do liczby przepracowanych godzin nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Polecamy: Jak oblicza się wymiar czasu pracy? (art. 130)

Czas wolny w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych jest równoznaczny z utratą przez pracownika prawa do dodatkowego wynagrodzenia przysługującego z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Jeżeli jednak pracodawca w okresie rozliczeniowym, lub w uzgodnionym z pracownikiem innym terminie, nie udzieli pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, to będzie zobowiązany do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia zgodnie z zasadami dotyczącymi dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Polecamy: serwis Stosunek pracy

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »