| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)

Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Oznacza to między innymi, że nie może wyposażać stanowisk pracy w urządzenia niebezpieczne lub nieprawidłowo zabezpieczone.


Pracodawcy wolno wyposażyć stanowiska pracy wyłącznie w maszyny i inne urządzenia techniczne, które posiadają:

  1. certyfikat na znak bezpieczeństwa, albo
  2. deklarację producenta, importera, dystrybutora lub innego dostawcy stwierdzającą, że dane maszyny lub inne urządzenia techniczne, z których pracodawca chce korzystać, spełniają wymogi określone obowiązującymi normami oraz wymaganiami określonymi właściwymi przepisami.

Zobacz: Odpowiednie zabezpieczenia maszyn i innych urządzeń technicznych (art. 216)

Podstawowym aktem prawnym, który w Polsce zawiera przepisy dotyczące warunków, jakim powinny odpowiadać maszyny i urządzenia techniczne, to ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności. Ustawa ta wprowadza do polskiego porządku prawnego przepisy unijne dotyczące wymagań dla maszyn wykorzystywanych do pracy. Celem postanowień ustawy jest m.in.:

  • eliminowanie zagrożeń stwarzanych przez wyroby dla życia lub zdrowia użytkowników i konsumentów oraz mienia, a także zagrożeń dla środowiska;
  • stworzenie warunków do rzetelnej oceny wyrobów i procesów ich wytwarzania przez kompetentne i niezależne podmioty.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność materialna

Podstawa prawna: Art. 217 Kodeksu pracy, ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności.

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowym aktem prawnym, który w Polsce zawiera przepisy dotyczące warunków, jakim powinny odpowiadać maszyny i urządzenia techniczne, to ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności.
Podstawowym aktem prawnym, który w Polsce zawiera przepisy dotyczące warunków, jakim powinny odpowiadać maszyny i urządzenia techniczne, to ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności.

Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »