| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Praca w warunkach narażenia na wystąpienie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia (art. 224 i art. 225)

Praca w warunkach narażenia na wystąpienie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia (art. 224 i art. 225)

Często zdarza się tak, że charakter wykonywanej przez nas pracy sprawia, że nieustannie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji pracodawca ma określone obowiązki.


Artykuł 224 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, jest obowiązany podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu.

 Nagłe niebezpieczeństwo powinno być przez pracodawcę przewidziane w ramach szczegółowej analizy procesu technologicznego.

Zobacz: Praca przy narażeniu na promieniowanie jonizujące (art. 223)

Pracodawca musi zapewnić w szczególności:

  1. odpowiednie do rodzaju niebezpieczeństwa urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez osoby należycie przeszkolone,
  2. udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Przepis ten wydaje się dość ogólny, ponadto jego interpretacja może prowadzić do sytuacji, że jeżeli pracodawca nie prowadzi działalności, w której pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwo, to już nie musi im zapewniać na przykład udzielenia pierwszej pomocy. Taka interpretacja jest oczywiście błędna i wbrew literalnemu brzmieniu tego przepisu, pracodawca zawsze ma obowiązek zapobiegać niebezpieczeństwu i udzielać pierwszej pomocy.

Zobacz serwis: Zatrudnianie młodocianych

Ponadto Kodeks pracy nakłada na pracodawcę jeszcze jeden obowiązek w tym zakresie, mianowicie pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji.

Podstawa prawna: Art. 224 i 225 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nagłe niebezpieczeństwo powinno być przez pracodawcę przewidziane w ramach szczegółowej analizy procesu technologicznego.
Nagłe niebezpieczeństwo powinno być przez pracodawcę przewidziane w ramach szczegółowej analizy procesu technologicznego.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK