| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Obowiązek powołania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(12))

Obowiązek powołania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(12))

Kodeks pracy określa sytuacje, kiedy pracodawca jest zobligowany do powołania komisji do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek powołania komisji bhp ciąży na pracodawcy, który zatrudnia powyżej 250 pracowników. Komisja ma się składać z równej liczby przedstawicieli pracodawcy i pracowników. Przedstawicielami pracodawcy w komisji są osoby wyznaczone przez pracodawcę oraz z urzędu pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przedstawicielami pracowników w komisji są pracownicy wybrani przez zakładowe organizacje związkowe, a gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - przez pracowników w trybie przyjętym w zakładzie pracy.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo i higiena pracy

Komisja BHP jest organem opiniodawczym i doradczym. Nie jest ona wyposażona w żadne uprawnienia władcze zarówno w stosunku do pracodawcy, jak i w stosunku do pracowników.

Przewodniczącym komisji jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.

Podstawa prawna: Art. 237(12) Kodeksu pracy.

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewodniczącym komisji BHP jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.
Przewodniczącym komisji BHP jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »