| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Obowiązek powołania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(12))

Obowiązek powołania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(12))

Kodeks pracy określa sytuacje, kiedy pracodawca jest zobligowany do powołania komisji do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek powołania komisji bhp ciąży na pracodawcy, który zatrudnia powyżej 250 pracowników. Komisja ma się składać z równej liczby przedstawicieli pracodawcy i pracowników. Przedstawicielami pracodawcy w komisji są osoby wyznaczone przez pracodawcę oraz z urzędu pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przedstawicielami pracowników w komisji są pracownicy wybrani przez zakładowe organizacje związkowe, a gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - przez pracowników w trybie przyjętym w zakładzie pracy.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo i higiena pracy

Komisja BHP jest organem opiniodawczym i doradczym. Nie jest ona wyposażona w żadne uprawnienia władcze zarówno w stosunku do pracodawcy, jak i w stosunku do pracowników.

Przewodniczącym komisji jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.

Podstawa prawna: Art. 237(12) Kodeksu pracy.

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewodniczącym komisji BHP jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.
Przewodniczącym komisji BHP jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »