| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Jestem prezesem spółki handlowej, która chce objąć część pracowników działu sprzedaży bezpośredniej i reklamy przestojem ekonomicznym na podstawie ustawy antykryzysowej. Aby to zrobić, muszę najpierw uzyskać status przedsiębiorstwa w przejściowych trudnościach finansowych. Jak mam zdobyć taki status, skoro wniosek o jego nadanie jest częścią wniosku o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a nie z Funduszu Pracy (FP)?

Powinien Pan wystąpić o status przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych na wniosku o przyznanie świadczeń z FGŚP, wypełniając jedynie część A tego wniosku. Składa go Pan do kierownika biura FGŚP właściwego dla swojej siedziby. Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego, że firma przechodzi przejściowe trudności finansowe, należy złożyć drugi, właściwy już wniosek – o udzielenie stypendiów z FP, tym razem w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby spółki.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań oferowanych przez przepisy dla zakładów pracy odczuwających pierwsze skutki spowolnienia gospodarczego jest tzw. przestój ekonomiczny. Polega on na tym, że zatrudnieni z powodu recesji nie świadczą pracy, lecz pozostają w gotowości do niej, a za czas przerwy otrzymują przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch części:

  • świadczenia z FGŚP na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego bądź stypendium z FP dla pracownika skierowanego w tym okresie na szkolenie lub studia podyplomowe; oba w wysokości do równowartości pełnego zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł i są proporcjonalne do wymiaru czasu pracy,
  • płacy ze środków pracodawcy uzupełniającej to świadczenie z FGŚP albo stypendium z FP do poziomu minimalnego wynagrodzenia (art. 4 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Aby objąć pracownika przestojem ekonomicznym, pracodawca musi uzyskać jego zgodę na piśmie. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się posłać podwładnego na dotowane przez siebie szkolenie bądź studia podyplomowe, otrzyma dofinansowania z FP. Dofinansowania te pracodawca dostanie, jeżeli spełnił następujące warunki:

  • założył fundusz szkoleniowy i przekazuje na niego corocznie 0,25% wartości środków przeznaczonych na płace załogi,
  • skierowanie zatrudnionego na konkretne szkolenie bądź studia podyplomowe jest uzasadnione obecnymi albo przyszłymi potrzebami zakładu pracy (art. 22 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Wypełnienie części A wniosku o świadczenia z FGŚP

Z tego rozwiązania (przestój połączony z nauką) mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, czyli odczuwający pierwsze oznaki kryzysu, ale niekwalifikujący się jeszcze do upadłości czy likwidacji. Firma starająca się o uzyskanie takiego statusu musi spełnić 7 warunków, m.in. wykazać w pewnym okresie przynajmniej 25% spadek obrotów, opracować program naprawczy oraz wystąpić z wnioskiem. Aby więc w ogóle starać się o stypendia z tytułu przestoju ekonomicznego, pracodawca najpierw składa wniosek o nadanie statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych. Wniosek ten stanowi część A wniosku o przyznanie antykryzysowych świadczeń z FGŚP, którego wzór został zamieszczony w załączniku 1 do rozporządzenia w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK