| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Jestem prezesem spółki handlowej, która chce objąć część pracowników działu sprzedaży bezpośredniej i reklamy przestojem ekonomicznym na podstawie ustawy antykryzysowej. Aby to zrobić, muszę najpierw uzyskać status przedsiębiorstwa w przejściowych trudnościach finansowych. Jak mam zdobyć taki status, skoro wniosek o jego nadanie jest częścią wniosku o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a nie z Funduszu Pracy (FP)?

Powinien Pan wystąpić o status przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych na wniosku o przyznanie świadczeń z FGŚP, wypełniając jedynie część A tego wniosku. Składa go Pan do kierownika biura FGŚP właściwego dla swojej siedziby. Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego, że firma przechodzi przejściowe trudności finansowe, należy złożyć drugi, właściwy już wniosek – o udzielenie stypendiów z FP, tym razem w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby spółki.

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań oferowanych przez przepisy dla zakładów pracy odczuwających pierwsze skutki spowolnienia gospodarczego jest tzw. przestój ekonomiczny. Polega on na tym, że zatrudnieni z powodu recesji nie świadczą pracy, lecz pozostają w gotowości do niej, a za czas przerwy otrzymują przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch części:

  • świadczenia z FGŚP na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego bądź stypendium z FP dla pracownika skierowanego w tym okresie na szkolenie lub studia podyplomowe; oba w wysokości do równowartości pełnego zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł i są proporcjonalne do wymiaru czasu pracy,
  • płacy ze środków pracodawcy uzupełniającej to świadczenie z FGŚP albo stypendium z FP do poziomu minimalnego wynagrodzenia (art. 4 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Aby objąć pracownika przestojem ekonomicznym, pracodawca musi uzyskać jego zgodę na piśmie. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się posłać podwładnego na dotowane przez siebie szkolenie bądź studia podyplomowe, otrzyma dofinansowania z FP. Dofinansowania te pracodawca dostanie, jeżeli spełnił następujące warunki:

  • założył fundusz szkoleniowy i przekazuje na niego corocznie 0,25% wartości środków przeznaczonych na płace załogi,
  • skierowanie zatrudnionego na konkretne szkolenie bądź studia podyplomowe jest uzasadnione obecnymi albo przyszłymi potrzebami zakładu pracy (art. 22 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Wypełnienie części A wniosku o świadczenia z FGŚP

Z tego rozwiązania (przestój połączony z nauką) mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, czyli odczuwający pierwsze oznaki kryzysu, ale niekwalifikujący się jeszcze do upadłości czy likwidacji. Firma starająca się o uzyskanie takiego statusu musi spełnić 7 warunków, m.in. wykazać w pewnym okresie przynajmniej 25% spadek obrotów, opracować program naprawczy oraz wystąpić z wnioskiem. Aby więc w ogóle starać się o stypendia z tytułu przestoju ekonomicznego, pracodawca najpierw składa wniosek o nadanie statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych. Wniosek ten stanowi część A wniosku o przyznanie antykryzysowych świadczeń z FGŚP, którego wzór został zamieszczony w załączniku 1 do rozporządzenia w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK