| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia ponad 300 osób. W ramach posiadanej struktury organizacyjnej firma dzieli się na działy: handlowy, magazyn, księgowość, kadry i zaopatrzeniowy. Z uwagi na złą kondycję finansową i spadek zamówień pracodawca postanowił zwolnić 50 osób w ramach zwolnienia grupowego. Jednocześnie w celu poprawy swojej sytuacji na rynku, w firmie zostanie utworzony nowy dział reklamy i promocji. Wybór pracowników zakwalifikowanych do zwolnienia został przeprowadzony spośród wszystkich dotychczasowych działów. Ponieważ 3 osoby z działu handlowego zakwalifikowane do zwolnienia posiadały także kwalifikacje wymagane do pracy na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, wręczono im wypowiedzenia zmieniające. Żądanie zatrudnienia w dziale reklamy i promocji zgłosiły także spośród pracowników wytypowanych do zwolnienia grupowego 4 osoby z działu kadr, 3 osoby z działu zaopatrzeniowego i 2 osoby z księgowości. Jednak pracodawca odmówił zatrudnienia tych osób na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, ponieważ osoby te nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W Państwa przypadku do zwolnień grupowych dojdzie wówczas, gdy w drodze wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron (pod warunkiem że na zasadzie porozumienia stron zostaną rozwiązane umowy z co najmniej 5 pracownikami), w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmie co najmniej 30 pracowników. Podstawą zwolnienia grupowego mogą być tylko przyczyny niedotyczące pracowników. Nie ma znaczenia, czy przyczyny leżące u podstaw zwolnienia grupowego były zawinione przez pracodawcę czy powstały niezależnie od niego. Istotne jest jedynie to, aby zwolnienie dokonane w ramach zwolnienia grupowego nie zostało spowodowane przez pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 1–4, art. 8–9, art. 11–12 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od pracownika zatrudnionego poprzednio na zlikwidowanym stanowisku, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobywać te kwalifikacje lub umiejętności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2002 r., I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140)

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »