| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia ponad 300 osób. W ramach posiadanej struktury organizacyjnej firma dzieli się na działy: handlowy, magazyn, księgowość, kadry i zaopatrzeniowy. Z uwagi na złą kondycję finansową i spadek zamówień pracodawca postanowił zwolnić 50 osób w ramach zwolnienia grupowego. Jednocześnie w celu poprawy swojej sytuacji na rynku, w firmie zostanie utworzony nowy dział reklamy i promocji. Wybór pracowników zakwalifikowanych do zwolnienia został przeprowadzony spośród wszystkich dotychczasowych działów. Ponieważ 3 osoby z działu handlowego zakwalifikowane do zwolnienia posiadały także kwalifikacje wymagane do pracy na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, wręczono im wypowiedzenia zmieniające. Żądanie zatrudnienia w dziale reklamy i promocji zgłosiły także spośród pracowników wytypowanych do zwolnienia grupowego 4 osoby z działu kadr, 3 osoby z działu zaopatrzeniowego i 2 osoby z księgowości. Jednak pracodawca odmówił zatrudnienia tych osób na nowo tworzonych stanowiskach pracy w dziale reklamy i promocji, ponieważ osoby te nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W Państwa przypadku do zwolnień grupowych dojdzie wówczas, gdy w drodze wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron (pod warunkiem że na zasadzie porozumienia stron zostaną rozwiązane umowy z co najmniej 5 pracownikami), w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmie co najmniej 30 pracowników. Podstawą zwolnienia grupowego mogą być tylko przyczyny niedotyczące pracowników. Nie ma znaczenia, czy przyczyny leżące u podstaw zwolnienia grupowego były zawinione przez pracodawcę czy powstały niezależnie od niego. Istotne jest jedynie to, aby zwolnienie dokonane w ramach zwolnienia grupowego nie zostało spowodowane przez pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 1–4, art. 8–9, art. 11–12 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od pracownika zatrudnionego poprzednio na zlikwidowanym stanowisku, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobywać te kwalifikacje lub umiejętności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2002 r., I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK