| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Wypłata odprawy emerytalnej przy zwolnieniu grupowym

Wypłata odprawy emerytalnej przy zwolnieniu grupowym

W maju 2009 r. wypowiedziałem jednemu z moich pracowników umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik ten ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik przyszedł do mnie z pytaniem, czy wypłacę mu odprawę emerytalną, bo będzie się starał w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, i odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Moim zdaniem nie muszę wypłacać ani jednej, ani drugiej odprawy, przecież świadczenie przedemerytalne to nie emerytura, zwolnień grupowych też nie przeprowadzałem, zwolniłem tylko tego jednego pracownika. Kto ma rację, ja czy pracownik?

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Świadczenie przedemerytalne nie jest emeryturą w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie uprawnia więc do wypłaty odprawy emerytalnej. Natomiast, jeżeli zatrudnia Pan co najmniej 20 pracowników, to mimo że dokonał Pan zwolnienia tylko jednego pracownika z przyczyn jego niedotyczących, a przyczyną taką jest likwidacja stanowiska pracy, jest Pan zobowiązany zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników do wypłaty odprawy pieniężnej.

Stosownie do art. 92 § 1 k.p. odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Przez emeryturę należy rozumieć świadczenie, jakie dana osoba nabywa na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) po spełnieniu określonych w niej warunków. Nabycie przez osobę prawa do świadczenia przedemerytalnego po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o czym szczegółowo stanowi ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252), oznacza, że nie spełnia on jeszcze warunków do uzyskania emerytury.

Wobec powyższego pracodawca rozwiązujący stosunek pracy z pracownikiem, który pobiera zasiłek dla bezrobotnych, a następnie przechodzi na świadczenie przedemerytalne, nie jest zobowiązany do wypłacenia mu odprawy emerytalnej.

Natomiast co do drugiego pytania to sytuacja jest bardziej złożona. Przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) stosuje się do pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Ustawa ta zwana jest również ustawą o zwolnieniach grupowych, bo dotyczy procedury dokonywania zwolnień większej liczby zatrudnionych u danego pracodawcy pracowników.

Jednak w pewnym zakresie ustawę tę na podstawie art. 10 ust. 1 stosuje się do zwolnień indywidualnych, jeżeli wyłącznym powodem uzasadniającym wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron jest przyczyna niedotycząca pracownika. Taką przyczyną jest np. likwidacja stanowiska pracy. W takim przypadku pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy przysługuje odprawa pieniężna w wysokości, o której mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »